Pilotinfo

Beskydské nebe brázdí desítky větroňů, již po deváté se zde konají letecké závody „Adrenalin grand prix“

Přidáno: 05. Červenec 2016Autor:

Od 1. do 9. 7. 2016 probíhají na letišti Frýdlant nad Ostravicí závody v bezmotorovém létání s názvem FL 2016 Adrenalin Grand Prix. Ty letos nabízí již své deváté pokračování. Díky vhodnému počasí má letošní ročník tendence navázat na úspěšný loňský, kdy z devíti možných letových dnů bylo využito osm. Nejdelší závodní tratě, které piloti s bezmotorovými větroni uletí, mohou měřit i více než 400 km. Závodníci startují z frýdlantského letiště, protnou pomyslnou startovní pásku na Lysé hoře a plachtí nejen nad oblastí slovenských hor, Velké a Malé Fatry či Nízkých a Vysokých Tater, ale také nezvykle nad rovinatou Hanou.

Tradičního leteckého podniku se účastní tři desítky pilotů z celé České republiky. Diváci mohou sledovat především atraktivní dopolední hromadné starty pomocí aerovleků či napínavé přílety kluzáků v hodinách odpoledních. To vše denně v závislosti na aktuálních meteorologických podmínkách, například z bezprostřední blízkosti vyhlídkové terasy u letištní hospůdky nebo na webových stránkách fl2016.akfrydlant.cz . K plachtařskému sportu patří také neplánovaná přistání do terénu mimo letiště. Pokud pilot nenaváže stoupavý termický proud, musí si vybrat v dostatečné výšce náhradní vhodnou plochu pro bezpečné přistání. Je-li možnost, dosedne na některém záložním letišti, případně do vhodného, travnatého či jiného porostu.

Návštěvníci Beskyd mohou celé prázdniny zažít let v bezmotorovém větroni na vlastní kůži. Zkušený pilot usadí zájemce do dvoumístného větroně a vlečný letoun je vytáhne během několika minut nad Lysou horu. Kluzák se pak odpojí a posádka si naplno užívá kouzlo tichého vyhlídkového letu nad královnou Beskyd. Během dalších minut pilot klesá přes malebné údolí Ostravice nebo Malenovic a po přiblížení se k letišti bezpečně přistane.

příprava kluzáku letiště Frýdlant nad Ostravicí vlečná Zlín Z 226 OK MPA Vlečná Zlín Z 226 OK KMM pohled z kokpitu kluzáku vlečná Zlín Trenér po vzletu OK MPA kluzák ASW 20OK 3154 kluzák ASW 20 OK 3154 letiště Frýdlant nad Ostravicí kluzák LS 1 f OK 2739

letiště frýdlant nad ostravicí 2016

Tematicky související články

Leave a Reply