Pilotinfo

Nevšední skupina letadel nad Emiráty

Přidáno: 03. Prosinec 2018Autor:

Velmi neobvyklá skupina letadel se objevila na nebi nad Spojenými Arabskými Emiráty. Letecké společnosti Emirates, Etihad, flydubai, Air Arabia a akrobatická skupina Al Fursan připravili a uskutečnili společný přelet ve formaci, k oslavě 47. národního dne Spojených arabských emirátů a připomněly teké letošní, stoleté výročí Jeho Výsosti šejka Zajda bin Sultán Ál Najhána, zakladatele Spojených arabských emirátů.

Cílem této nevšední akce bylo prezentovat úspěchy letecké dopravy ve Spojených arabských emirátech i ve světě.

Přeletu, velké skupiny letadel nad územím Spojených arabských emirátů, se účastnilo celkem jedenáct letadel, Boeing 737 MAX 8 a Airbus A320 společnosti flydubai, Airbus A320 společnosti Air Arabia, Airbus A380 společnosti Emirates, a sedm Aermacchi MB-339A akrobatické skupiny Al Fursan patřících do leteckých sil Spojených arabských emirátů. Všechna komerční letadla, jež se stala součástí formace, byla dekorována nápisem „Year of Zayed“. Je to zároveň vůbec poprvé, co se tato kombinace letadel objevila ve společné formaci.

Pilotování letadel se ujali kapitáni Adrian Smith z flydubai, Nadhem Al Hamad z Air Arabia, Richard Dyson z Etihad a Abbás Shaban z Emirates. Letecké formaci Al Fursan velel podplukovník Nasser Al Obaidli.

VÝROČNÍ FORMACE UAE

Letecká formace a trasa letu

Celý let byl zahájen včera ráno v 10:00 hodin středoevropského času vzlétnutím letadel z mezinárodního letiště Dubai World Central Al Maktoum. Jakmile se všechny stroje dostaly na své pozice v různých letových výškách v rozmezí od 2 000 stop do 5 000 stop s vertikální separací 1 000 stop, letecké představení bylo zahájeno. Při přeletu nad Rás al-Chajma každé letadlo upravilo svou rychlost a obrátilo se, aby utvořilo připravenou formaci. Když pak letadla společně sestoupila, vzájemně je od sebe dělilo 300 výškových stop.

Skupina na dráze letiště Dubai World Central Al Maktoum

První ve formaci letělo letadlo flydubai ve výšce 1 000 stop rychlostí 210 uzlů, za ním následovalo letadlo Air Arabia ve výšce 1 300 stop. Třetím letadlem byl A380 společnosti Etihad stíhající první dva letouny ve výšce 1 600 stop. Čtvrtým členem formace se stalo ikonické letadlo A380 společnosti Emirates, jež letělo v 1 900 stopách. V těsné formaci následovalo 7 tryskových letounů Al Fursan, které za sebou zanechaly kouřové barvy vlajky Spojených arabských emirátů.

Formace mířila od Rás al-Chajma nad Umm al-Kuvajn, Adžmán a následně proletěla nad památkami jako Šardžá, Dubajská Palma či Světové ostrovy s Burž Chalífou v pozadí. Nakonec se po přeletu nad Abú Zabí a mešitou šejka Zajda všechna letadla rozdělila a zahájila přistání na svých letištích.

Airbus A380 Emirates Airbus A380 Etihad Boeing 737 MAX 8 flydubai Emirates Formation

Plánování a koordinace

Precizní plánování a organizace události zabrala více než pět měsíců. Primárním předmětem zájmu bylo především zajištění bezpečnosti, stejně jako technické plánování a koordinace všech čtyř aerolinek a leteckých úřadů i dalších institucí. Zkouška formace proběhla 8. listopadu, současně se tréninkové akce zúčastnily dva vrtulníky a letadlo Aero L-39 Albatros patřící pod litevskou akrobatickou základnu Baltic Bees.

Tematicky související články

Leave a Reply

Letadla na prodej
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.