Pilotinfo

Poslední rozloučení s Jiřím Kobrlem proběhne zítra

Přidáno: 23. Květen 2019Autor:

Minulý týden, v pátek 17. května 2019 českou, ale i světovou leteckou komunitu zasáhla zpráva o tom, že po krátké, ale těžké nemoci nás opustil Jiří Kobrle. Poslední rozloučení s Jiřím pak proběhne zítra, v pátek, 24. května ve Velké obřadní síni ve Strašnicích.

Jiří Kobrle byl pilotem tělem i duší, byl člověkem, u kterého mě nikdy nenapadlo, že by vůbec kdy mohl opustit pilotní kokpit, natož náš svět. Asi těžko hledat větší symbol jeho vitality, zkušeností a leteckého “zapálení” než to, že i přes nucené opuštění testovaného letounu na padáku v jeho dvaaosmdesáti letech, po velmi krátké době pokračoval v létání, jako by se nic nestalo.

pilot Jiří Kobrle

Jiří Kobrle, ale nebyl jen zkušební pilot, letecký akrobat, instruktor, prezident Aeroklubu České republiky (v jeho nejlepších časech), zástupce naší země v FAI, ale především byl noblesní člověk. V tom nejčistším významu těchto dvou slov, vždy usměvavý, vždy ochotný vyslechnout každého, trpělivě a znovu opakovat ať již v kabině reálného letounu, nebo na simulátoru. Kromě všeho co o něm bylo, a ještě bude kde napsáno, bylo pro mě vždy nejmilejší, že Jiří byl nesmírně slušný člověk, povznesený nad vší malostí a závistí, která tak nesmírně otravuje české letectví.

Jiří, vždy jen čisté nebe …

pilot jiří Kobrle Zlín mexiko

Úspěchy a ocenění Jiřího Kobrleho

  • 1967 – 2. místo na mistrovství Československa v motorové letecké akrobacii – Zábřeh u Opavy
  • 1969 – 1. místo na mistrovství Československa v motorové letecké akrobacii – Kunovice
  • 1973 – 2. místo na mistrovství Československa v motorové letecké akrobacii – Liberec
  • 1975 – 2. místo na mistrovství Československa v motorové letecké akrobacii – Zábřeh u Opavy
  • 1975 – 1. místo v družstvech na Mistrovství Evropy v letecké akrobacii – Esbjerg, Dánsko
  • 2008 – držitel Zlaté letecké medaile FAI za celoživotní práci pro celosvětové sportovní letectví (jako třetí Čech v historii)

parte Jiří Kobrle

 

Tematicky související články

Leave a Reply

Letadla na prodej
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.