Pilotinfo

Řízení letového provozu spustilo aplikaci pro plánování provozu dronů

Přidáno: 20. Prosinec 2018Autor:

Nejen v souvislosti s děním v posledních dnech na letišti Gatwick, jistě přide operátorům dronů vhod nová možnost pro získání souhlasu stanoviště řízení letového provozu k provedení letu s bezpilotním letadlem v řízeném vzdušném prostoru. Státní podnik Řízení letového provozu ČR ve spolupráci s firmami AirMap a UpVision spustil provoz mobilní aplikace, která významně zjednodužšuje plánování letů bezpilotních prostředků.

Mimo nadále podporovaného způsobu pro získání povolení formou NSF (Non-Standard Flight) je nově k dispozici zaslání podkladů s využitím mobilní aplikace AirMap. Aplikace umožňuje let s bezpilotním letadlem pohodlně naplánovat, ověřit a vyhodnotit horizontální či vertikální omezení plánovaného letuvzhledem k aktuální situaci v řízeném vzdušnému prostoru a platné legislativě pro bezpilotní systémy v ČR. Stanoviště řízení letového provozu je prostřednictvím této platformy schopné efektivně a pružněji reagovat na zasílané žádosti o schválení letů s bezpilotními letadly.

Více informací o tomto postupu a další užitečné odkazy naleznete v sekci bezpilotní létání (http://www.rlp.cz/sluzby/bezpilot/Stranky/Dotazy.aspx). Pokud se uživatel rozhodne využít cestu zaslání podkladů prostřednictvím této aplikace, tak pro zdárné vytvoření a odeslání žádosti musí být v aplikaci zaregistrován a musí také prostřednictvím aplikace ověřit své mobilní telefonní číslo, na které mohou být ze stanoviště ŘLP zasílány informační textové zprávy o průběhu zpracování žádosti. Další informace o pravidlech a předpisech týkajících se provozu v okolí letišť lze nalézt v sekci bezpilotní létání(http://www.rlp.cz/sluzby/bezpilot/Stranky/Letiste.aspx) případně v platném Doplňku X leteckého předpisu řady L 2, která je dostupnána adrese (http://lis.rlp.cz/predpisy/predpisy/dokumenty/L/L-2/data/effective/doplX.pdf).

Funkcionalita je v tuto chvíli v ověřovacím provozu a je dostupná pouze v řízeném okrsku (CTR) Ruzyně.​ Souhlas ŘLP ČR, s.p. je udílen pouze provozovatelům, kterým bylo udělen povolení k provozování leteckých prací nebo leteckých činností pro vlastní potřebu od Úřadu pro civilní letectví.  Udělený souhlas ŘLP ČR, s.p. nezbavuje provozovatele splnit všechny další náležitosti dané zákonem nebo Doplňkem X leteckého předpisu L 2.

Robodron kingfisher

Štítky: , , ,

Tematicky související články

Leave a Reply

Letadla na prodej
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.