Pilotinfo

Letecké souboje z dob křídel dřevěných na Aviatické pouti 2017

Přidáno: 30. Březen 2017Autor:

Ani v letošním roce nebudou diváci Aviatické pouti tradičně pořádané na letišti v Pardubicích ochuzeni o letecké souboje doprovázené scénami na zemi. A právě období první světové války se svými letouny vonícími dřevem, lakem a spáleným palivem patří mezi nejvíce atraktivní. Maličko odbočím. Psala se druhá polovina 80. let a na jednom tehdejším svazarmovském letišti jsme odpočívali po velmi rušném dni. Vrcholilo léto, práce bylo habaděj a tak se v podvečer vzpomínalo i na doby, kdy báječní muži na létajících strojích těžších vzduchu se pouštěli na tu dobu do velmi odvážných leteckých soubojů, aniž měli v záloze padáky – o vystřelovacích sedačkách ani nemluvě. Tehdy někdo z nás pronesl památnou větu: „Chlapi, možná se někdy dožijeme zázraku a na naší obloze poletí alespoň replika takového éra v plné parádě“. Tehdy jsme se od srdce zasmáli, kdo a hlavně za co by ji postavil? A hle, doba se po roce 1989 změnila a nyní máme v naší zemi vcelku slušnou „zásobu“ létajících maket letounů z té první světové války.

A tak i letos budeme v Pardubicích svědky mnoha odvážných leteckých soubojů, do kterých se budou pouštět ostřílení piloti, z nichž někteří své UL makety stavěli sami. V Čechách se tak můžeme setkat opravdu s velmi pestrou směsicí strojů – od jednoplošníků, přes dvouplošné letouny, ale k vidění je i divácky mimořádně atraktivní trojplošník Fokker Dr.1 v červeném zbarvení jako za starých časů. Co na tom, že jeho pilot z něj nestřílí ze dvou leteckých kulometů Spandau IMG 08 a vepředu neřve na plný výkon klasický hvězdicový motor? Dnes pod kapotážemi spíše najdeme klasické letecké pístové motory Rotax, ale to rozhodně nesnižuje pilotní umění potvrzené velmi efektními letovými ukázkami soubojů na obloze. A těch v Pardubicích nebude málo.

Rok 1917 přinesl v oblasti letectví řadu významných událostí, tou nejvýznamnější, ale zároveň i nejsmutnější se stala skutečnost, že letecké souboje získaly na intenzitě a masovosti a ti piloti, kteří se ještě nedlouho předtím střetávali na obloze v takřka rytířských soubojích muže proti muži, se museli nyní vystřílet ze soubojů, do kterých bylo zapojeno velké množství letadel. Takový počet letadel se v dnešních podmínkách nikdy nepodaří do scény zakomponovat, jednak z nedostatku letadel a pilotů, a také z důvodu vymezeného prostoru určeného pro předvádění. Tomu pochopitelně odpovídá i scénář letošní scény z období první světové války, ve které návštěvníci nebudou o nic ochuzeni a na nebi uvidí zajímavé ultralehké repliky historických strojů,“ přibližuje jednu ze scén Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Organizátor Aviatické pouti Jaroslav Janda informaci doplňuje slovy: „S obdobím první světové války a zejména s bojovou účastí našich legionářů v Rusku je spjat i nejrozměrnější exponát letošní Aviatické pouti, kterým bezesporu bude překrásná replika legionářského vlaku. Ta bude po oba dny, tedy v sobotu 3. a v neděli 4. června, vystavena včetně historické parní lokomotivy v areálu letiště v prostoru výstupní stanice osvědčené železniční kyvadlové dopravy, jež opět zajistí pohodlnou dopravu návštěvníků přímo do centra dění.“ Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

Zavírám oči. Tam někde v dálce nad šedivým obzorem se přibližuje skupina letounů. Některé z nich mají německé kříže, jiné znaky pro ně nepřátelských letectev. Začíná se nelítostný souboj na život a na smrt. Kulomety štěkají, vzduch doslova vibruje ječícími motory, piloti si jdou po krku jako zběsilí … A hle, první oběť začíná hořet a řítí se ve vývrtce k zemi. Boje ale nekončí, znovu a znovu a znovu ti muži v leteckých kombinézách a kožených kuklách dávají do hry svůj um, aby protivníkovi ukázali, kdo má navrch. Další zásahy, cáry leteckého plátna ještě před chvílí napnutého lakem na kostře dřevěného trupu se trhají na kusy a zase pohasíná jeden letecký osud v boji té první kruté války. Jména vítězů budou bujaře oslavována do noci v důstojnických klubech na letištích, jména poražených budou tesána do často skromných pomníčků roubících místa dopadu jejich letounů.  Kolik třeba Ettiene Leroux zažil leteckých dramat, kdo dnes ví ? Hrozné válce byl naštěstí jednou konec a pokud si chcete připomenout hrdinství pilotů létajících na legendárních strojích, přijeďte do Pardubic !

UL maketa Nieuport UL maketa Soptwith UL makety v letu UL maketa Sopwith UL maketa Čihák Rapid

Tematicky související články

Leave a Reply