Pilotinfo

Armádní letečtí zachranáři školí posádky leteckých společností

Přidáno: 20. Únor 2017Autor:

Odborný záchranářský personál služby SAR vojenské letecké základny v pražských Kbelích tento týden v Krušných horách školí posádky leteckých společností ČSA a Travel Service.

„Úkolem pilota, který například ztroskotá s letounem, je postarat se o pasažéry a přeživší až do momentu, kdy je převezme záchranná jednotka. Do té doby je letecký personál zodpovědný za každého jednotlivého pasažéra. Proto je učíme postupy, aby záchrana raněných byla co nejefektivnější, a tento týden se zároveň specializujeme na specifika záchrany a sebezáchovy v zimních podmínkách,“ vysvětluje jeden z instruktorů kapitán Pavel Taršínský.

Posádky si na vlastní kůži vyzkoušely propadnutí do ledové vody

V prvních dnech cvičení se účastníci kurzu naučili, jak se zorientovat v zimním terénu, z přírodních materiálů si vyráběli sněžnice pro přesun do místa záchrany. Náročnou disciplínou bylo prolomení ledu a propadnutí do vody: „Na vlastní kůži zažili šok z ledové vody a následně zhruba pětisetmetrovou chůzi ve zmrzlém oděvu. Vše samozřejmě probíhalo za přítomnosti zdravotního dozoru,“ poukázal na bezpečnost výcviku Taršínský.

Součástí výcviku bylo též obstarání vody a potravy a s tím související příprava improvizovaného ohniště. Kromě toho si účastníci výcviku museli postavit ve sněhu přístřešek a jednu noc v něm přenocovat. Nechyběl noční pochod a orientace podle noční oblohy.

Vrtulník Sokol záchrana z budovy Vrtulník Sokol z pohledu zachraňovaného Vrtulník Sokol LZS AČR

Tematicky související články

Leave a Reply