Pilotinfo

Bell Boeing dodal již čtyřstý vyrobený konvertoplán V-22 Osprey

Přidáno: 08. Červen 2020Autor:

Bell Textron Inc. a společnost Boeing dodaly v úterý 2. června čtyřstý stroj V-22 Osprey americkému ministerstvu obrany. Jubilejní model, V-22 Osprey, který se jako vůbec první konvertoplán dostal do výroby, bude sloužit Letectvu Spojených států amerických.

Bell Boeing CV-22 Osprey

Dodání čtyřstého stroje V-22 jasně vypovídá o poptávce po unikátních schopnostech této platformy. Milník je důkazem dobré práce zaměstnanců společností Bell, Boeing a celého našeho dodavatelského řetězce, kteří tento skvělý letoun vyrábějí pro naše zákazníky,“ řekl Kurt Fuller, viceprezident projektu V-22 společnosti Bell a programový ředitel Bell Boeing. „Lidé okolo Bell Boeing V-22, kteří tento program po dobu více než třiceti let podporovali, byli klíčový při vzniku zcela nového typu letounu – konvertoplánu,“ dodává Fuller.

CV-22 je varianta stroje V-22 Osprey, kterou využívají speciální jednotky amerického letectva (SOF). Stroj CV-22 Osprey je letoun s překlopnými rotory, který kombinuje vlastnosti vrtulníku, jako je schopnost vertikálního vzletu a přistání, s dlouhým doletem, úsporou paliva a rychlostí turbovrtulového letadla. Jeho primárním úkolem je provádět po celém světě v co nejkratší době bojové operace pro jednotky Air Commandos.

Od dodání prvního V-22 uběhlo již více než 20 let a nás těší, že jsme s čtyřstým dodaným konvertoplánem dosáhli dalšího milníku. V-22 jsou i nadále velmi žádané a prostřednictvím bojových operací, mezinárodních výcvikových partnerství a humanitárních misí chrání nás i naše spojence po celém světě,“ uvedl plk. Námořní pěchoty Spojených států Matthew Kelly, programový manažer V-22 Joint Program Office (PMA-275).

Kombinace rychlosti, doletu, nosnosti a vertikálního vzletu dělá z V-22 ideální dopravní prostředek pro širokou škálu misí, prostředí a zeměpisných oblasti po celém světě. Varianta MV-22B, využívaná námořní pěchotou, poskytuje bezpečnou a spolehlivou přepravu vojenského personálu, zásob a vybavení pro bojové útoky a slouží i v oblastech bojové podpory a námořní logistiky. Od roku 2007 je V-22 nepřetržitě nasazen v řadě bojových, humanitárních a speciálních operací. Varianta CMV-22B pro námořnictvo je náhradou za C-2A Greyhound v oblasti přepravy personálu, zásob a nákladu s vysokou prioritou na letadlové lodě.

Osprey pokračuje v transformaci leteckých schopností tím, že je schopen úspěšně dokončit mise, které jsou běžnými letouny neproveditelné. Výroba V-22 se opírá o již třetí víceletý kontrakt.

Bell Boeing CV22 Osprey

Tematicky související články

Leave a Reply