Pilotinfo

Bell zabodoval se svým konceptem EDAT – elektricky poháněným vyrovnávacím rotorem

Přidáno: 07. Prosinec 2020Autor:

Sice to není tak velký přelom, jako byl například konvertoplán, nicméně je to zajímavý koncept, který určitě stojí za pozornost. Společnost Bell za něj nyní obdržela cenu „Best of What’s New“ v kategorii Letectví a kosmonautika udílenou  americkým čtvrtletníkem Popular Science za rok 2020.

vrtulník Bell EDAT

Mimochodem jedná se o třetí rok po sobě, kdy se Bellu podařilo toto prestižní ocenění v kategorii Letectví a kosmonautika získat. V roce 2019 Bell obdržel cenu „Best of What’s New“ za koncept bezpilotního nákladního prostředku Autonomous Pod Transport (APT) 70, zatímco v roce 2018 si ji společnost připsala za konvertoplán Bell V-280 Valor Joint Multi Role.

„Cena ‚Best of What’s New‘ je naším oceněním úspěchů, jichž je lidská vynalézavost schopna dosáhnout během jednoho roku,“ říká Corinne Iozzio, šéfredaktorka Popular Science. „I v roce, jakým je ten letošní, nám nominované inovace nabídly možnost nahlédnout do budoucnosti, která se jeví bezpečnější a zábavnější, než jsme si mysleli. Zahrnují vše od nové generace průzkumných prostředků mise na Mars až po ultrahygienické, na míru vyráběné oční stíny. Mnoho z těchto nápadů pak obdrželo ocenění, které s hrdostí nazýváme ‚Best of What’s New‘.“

Oceněný elektricky poháněný vyrovnávací rotor (EDAT) je nejnovější novinkou společnosti Bell, která byla představena v únoru 2020. Koncept EDAT tvoří čtyři malé vrtule uvnitř ocasního rotoru vrtulníku v posunutém vzoru dva po dvou. Každý rotor je vybaven čtyřmi listy a rotory jsou poháněny čtyřmi oddělenými motory. Elektrická energie je zajištěna generátory, které jsou poháněny turbínovými motory. Tato inovace přináší snížení hlukové zátěže v porovnání s letadly s konvenčním ocasním rotorem a také nižší náklady na provoz i údržbu.

V průběhu roku si inovativní řešení EDAT získalo velkou pozornost. Jedná se totiž o první technologii svého druhu, která v odvětví vrtulových letounů zpochybňuje stávající normy týkající se úrovně hluku, bezpečnosti a pohonu.

Štítky: , ,

Tematicky související články

Leave a Reply