Pilotinfo

Rheinmetall bude mít na starosti údržbu těžkých transportních vrtulníků CH-53G německého letectva

Přidáno: 09. Prosinec 2020Autor:

Těžký transportní vrtulník CH-53 Sea Stallion není nutné šířeji představovat. Vrtulník, který byl zaveden do výzbroje již v šedesátých letech se více než osvědčil v bojovém i mírovém nasazení u celé řady uživatelů. Uživatelů tak rozdílných jako jsou ozbrojené síly USA, Izraele či Íránu a rozhodně se nechystá odcházet do důchodu.

vrtulník Sikorsky CH-53G při vstupu do služby Bundeswehru

vrtulník Sikorsky CH-53G při vstupu do služby Bundeswehru

Německý Bundeswehr svého času provozoval jednu z největších flotil těžkých transportních vrtulníků Sikorsky CH-53G. Z původního počtu 112 které Německo objednalo a převzalo, bylo v roce 2018 stále ještě ve službě 72, nicméně jak uvádí zpráva Německého ministerstva obrany z téhož roku, funkčních jich tehdy bylo pouhých 16 kusů. Tento údaj také napovídá, do jaké zoufalé situace se jednu z nejsilnějších a nejbojeschopnějších armád NATO podařilo dostat pod vedením Ursuly von der Leyen. Tato dáma již naštěstí pro německou armádu škodí jinde, a ta se nyní pomalu pokouší opět dostat do formy.

vrtulník Sikorsky CH-53G Bundeswehr při nasazení v Afghanistánu

vrtulník Sikorsky CH-53G Bundeswehr během nasazení v Afghanistánu

Těžký transportní vrtulník CH-53G je pro Bundeswehr jen těžko nahraditelný. Je široce nasazován všude, kde němečtí vojáci působí, naposledy například v Afghánistánu. Jeho věk je však již znát a vlhké sny o evropské náhradě se rozplynuly v nenávratnu. Jednou z cest je nákup nových vrtulníků z USA, tato varianta se však nezdá příliš pravděpodobná. Druhou je hloubková meodernizace, která ve spolupráci se společností Lockheed Martin již probíhá. A tou třetí je zlepšení údržby stávající flotily.

vrtulník Sikorsky CH-53G německého Bundeswehru při mírovém nasazení

vrtulník Sikorsky CH-53G německého Bundeswehru při mírovém nasazení

K naplnění třetího způsobu, byla nyní podepsaná smlouva se společností Rheinmetal na inspekci, údržbu a opravy transportních vrtulníků Sikorsky CH-53G. Počínaje březnem 2021 bude düsseldorfská skupina provozovat dvě údržbové a opravárenské dílny v rámci 64. vrtulníkové letky německého letectva v Diepholzu v Dolním Sasku. Hodnota zakázky pro Rheinmetall Aviation Services GmbH se pohybuje v dolních desítkách milionů eur a je podepsaná na dobu pěti let s možností prodloužení o jeden rok.

Čtvrtá vrtulníková letka v Diepholzu zodpovídá za větší údržby a disponuje celkem pěti dílnami, které vlastní Bundeswehr, na údržbu a opravy vrtulníků CH-53G.

Tematicky související články

Leave a Reply