Pilotinfo

Srbsko převzetím prvního Airbusu H145M významně posouvá své vrtulníkové síly

Přidáno: 28. Listopad 2018Autor:

Srbský ministr obrany Aleksandar Vulin osobně navštívil centrálu společnosti Airbus Helicopters v Donauwörthu, kde slavnostně převzal první vrtulník H145M pro srbské vojenské letectvo. Převzetí dalších dvou vrtulníků H145M, tentokrát pro potřeby srbského Ministerstva vnitra, se předpokládá ještě v průběhu prosince letošního roku. Celkem Srbsko závazně objednalo devět strojů H145M, z toho čtyři vrtulníky vojenského letectva budou vybaveny zbraňovým systémem HForce.

H145M je dvoumotorový vrtulník, který vychází z osvědčené řady 145 a její vojenské verze užívané masově americkou armádou pod typovým označením UH 72 Lakota. První kusy převzaly v roce 2015 německé ozbrojené síly pro své speciální jednotky, dalšími zákazníky se kromě Srbska stalo také Maďarsko, Thajsko a Lucembursko. Bohužel Česká republika, která mohla první vrtulníky převzít již v roce 2016, německou nabídku nevyužila a nadále je závislá na zastaralých polských Sokolech.

Srbsku se navíc podařilo něco, co české Ministerstvo obrany dlouhodobě neumí, totiž uzavřít vyváženou smlouvu, která kromě pořízení nové techniky a odeslání peněz do zahraničí znamená také přínos pro kupujícího. Smlouva mezi společností Airbus Helicopters a Srbskem znamená kromě obligátního přenosu technologií a kapacit pro údržbu a opravy vrtulníků v Srbsku, také certifikaci srbské společnosti Moma Stanojlovic jako střediska pro údržbu vrtulníků Gazelle, včetně provádění generálních oprav. Jistě, Gazelle již rozhodně není žhavou novinkou, nicméně vrtulníků tohoto typu stále ještě létá dost (a to i v Srbsku) a právě Srbové díky licenční výrobě v dobách Jugoslávie mají právě s tímto typem dostatek zkušeností.

Podle vyjádření Aleksandara Vulina zatím všechny závazky vyplívající ze smlouvy byly ze strany dodavatele splněny v dohodnutých lhůtách a srbská strana očekává, že celý kontrakt proběhne stejně.

Vrtulník H145M se využívá pro plnění široké škály úkolů, od přepravy vojsk, průzkum, MEDAVAC až po ozbrojený průzkum.Srbské letectvo bude mít své H145M vybavené pro použití slaňovacího systému Fast Rope, vysoce výkonnou průzkumnou kamerou, zvýšenou balistickou ochranou a systémy self protection. Systém HForce, vyvinutý firmou Airbus Helicopters právě pro H145M, umožní Srbsku vybavit a provozovat své letadlo s velkým množstvím různých typů neřízených a řízených raket vzduch-země a vzduch-vzduch. V případě potřeby je vrtulník schopen nasazení v požárních operacích s bambi vakem v podvěsu.

H 145M je standardně poháněný dvěma motory Safran Arriel 2E, plně automatizovaným řízením digitálního motoru (FADEC) a digitální avionikou Suite Helionix. Pilot využívá kromě jiného 4-osý autopilot, který významně zvyšuje bezpečnost a snižuje jeho pracovní zatížení. Vrtulník je vyhlášený mimořádně nízkou akustickou stopou, která z H 145M činí jeden z nejtišších vrtulníků ve své třídě.

H145M Srbské vojenské letectvo

Tematicky související články

Leave a Reply