Pilotinfo

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2012 se blíží

Přidáno: 30. Červenec 2012Autor:

12. ročník bude podle organizátorů nejbohatší v celé dosavadní historii akce a ve znamení divácky atraktivních rekordů. Svou účast potvrdilo již 20 zemí. Mezi hlavní atrakce víkendové show na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově 22. – 23. září 2012 bude patřit vystoupení legendární britské akrobatické skupiny Red Arrows.

Připravovaný ročník je považovaný za rekordní, svou účast potvrdilo již 20 zemí, oproti loňským sedmnácti. Premiérovou účast na akci potvrdilo Švýcarsko, Slovinsko, Estonsko a Litva. K divácky nejatraktivnějším částem programu patří vždy letové ukázky, kterých bude v každém z víkendových dnů 250 minut! Výjimečnou účast pěti display teamů potvrdilo Královské letectvo Velké Británie (RAF), včetně legendární akrobatické skupiny Red Arrows, která mimo Velkou Británii vystoupí letos jen ve čtyřech zemích včetně ČR. Premiérově se předvede ve vzduchu např. letectvo Francie s dvojicí nadzvukových bitevníků Mirage 2000N – takzvaný Ramex Delta, který doposud v zahraničí nikdy nevystupoval, italské letectvo s ukázkou stíhače Eurofighter Typhoon a dopravním letadlem C-27J Spartan, Švýcarsko s vrtulníkem Super Puma nebo Slovinsko s výcvikovým strojem PC-9M Hudournik. Zajímavostí je i display team F-16 Soloturk tureckého letectva nebo SU-22  polského letectva. V rámci statických ukázek je rekordní účast i US Air Force, kromě legendárního bombardéru B-52 budou k vidění i stíhací F-15E, F-16, tankovací  KC-135 nebo dopravní C-130 Herkules. I tentokráte mohou diváci navštívit jeden ze dvou přítomných letounů systému AWACS. Celkově bude v rámci statických i dynamické ukázek přes 60 letadel a vrtulníků. Spolu s necelými 3 hodinami dynamických ukázek pozemních jednotek se tak mohou návštěvníci těšit na zážitky bohatý víkend.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR nejsou jen o programu pro diváky. Jsou také platformou k rozvíjení mezinárodní expertní dimenze – Vrtulníková konference, Česko-slovenská transatlantická cena a místem k setkávání významných hostů na odborné, politické a společenské úrovni. V tomto roce je očekávána např. návštěva velitelů letectev pěti zemí. Součástí akce je také doprovodný program – čtvrtek 20.9. Jeden den s Dokumenty ČT, Minikino kavárna Ostrava, pátek 21.9. Beseda s piloty v Domě knihy Librex.

Vstup na akci, včetně víkendového programu na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově 22. – 23. září 2012, zůstává nadále bezplatný.

 

Tematicky související články

Leave a Reply