Pilotinfo

Na karlovarské letiště se po desítkách let vrací armáda

Přidáno: 10. Říjen 2017Autor:

Pozitivní zpráva včera přišla z Karlových Varů. Na tamější letiště v Olšových vratech plánuje návrat armáda, nepůjde sice o trvalou přítomnost, ale o využívání zdejšího letiště letadly a vrtulníky Vzdušných sil Armády České republiky a výhledově i aliančních partnerů. Dnes o tom přímo na letišti informovali náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář a ministr obrany Martin Stropnický.

Karlovarské letiště je počítáno jako jedno ze záložních armádních letišť a i proto se zde uvažuje o zřízení malého detašovaného pracoviště vzdušných sil. Svojí lokací má letiště ideální podobu a může zde přistát prakticky všechna současná letecká technika využívaná AČR. V případě zapojení letiště do větších plánů a mezinárodních cvičení by ovšem musela být rozšířena současná přistávací dráha zhruba o 15 metrů, aby splňovala podmínky i pro přistávání těch největších letounů, které jsou v Alianci. Toto zapojení karlovarského letiště, má podle všeho souvislost s připravovaným vybudováním nového výcvikového centra na okraji vojenského újezdu Hradiště.

vojenské letouny v Karlových Varech

Při příležitosti včerejšího představení záměru na využívání karlovarského letiště, zde panoval čilý vojenský provoz. Na ploše přistál kromě salónního vrtulníku Mil Mi 8 také záchranářský W3A Sokol. Velkou exotiku na místní stojánce však představovala taktická transportní CASA C295M a v premiéře lehké bitevní Aero L 159 Alca.

CASA na letišti Karlovy Vary

Tematicky související články

Leave a Reply