Pilotinfo

Nová dráha na letiště v Moravské Třebové prošla zatěžkávací zkouškou

Přidáno: 10. Září 2013Autor:

V sobotu byl slavnostně zahájen provoz nové asfaltové vzletové a přistávací dráhy na veřejném vnitrostátním letišti Moravská Třebová – Staré Město (LKMK). Je to důvod k radosti a současně je to připomenutí tristní situace českých letišť pro všeobecné letectví. Vždyť pevná vzletová a přistávací dráha, která je v Evropě na letištích pro všeobecná letectví samozřejmostí u nás vznikla po neuvěřitelných 27 letech!

Stavba nové přistávací dráhy probíhala od ledna 2013 do konce července. V rámci projektu byla vybudována 714 metrů dlouhá, 23 metrů široká vzletová a přistávací plocha, která umožňuje celoroční provoz i pro letadla o hmotnosti do 5 700 kg moderní produkce (tzv. General Aviation). Letiště u Moravské Třebové se tak stává prvním letištěm všeobecného letectví České v republice, které se bude pyšnit zpevněnou dráhou po roce 1986. Celkové náklady na výstavbu nové přistávací dráhy činily 45 milionů korun. Projekt – Infrastruktura pro rozvoj aeroturistiky podpořila 38,5milionová dotace z Regionálního operačního programu Severovýchod, kterou občanské sdružení získalo v rámci 14. kola výzvy, oblasti podpory 3.1 – Rozvoj základní infrastruktury a doprovodných aktivit v oblasti cestovního ruchu.

letiště Moravská Třebová

Slavnostní otevření nové dráhy bylo zejména setkáním, těch bez jejichž pomoci by nová dráha nevznikla, tedy členů Aeroklubu, Leteckého akrobatického centra, členů týmu reprezentace v letecké akrobacii, místních politiků, kteří projekt pomohli prosadit a obyvatel Starého Města bez jejichž pochopení by zde letiště možná již ani nebylo. Za předvedený program by se rozhodně nemusel stydět žádný z komerčních leteckých dnů, vždyť kromě špičkových akrobatických vystoupení se zde předvedla i jedna premiéra, skupina dvou akrobatických speciálů a jednoho vrtulníku. Konkrétně Suchoje SU 31 M pilotovaného Honzou Rozlivkou, Extry 300 SR a vrtulníku Eurocopter AS 350 pilotovaného Danem Tučkem. Ostatně na fotografiích Marka Vanžury uvidíte to nejpodstatnější.

Dráha v Moravské Třebové  je tedy od soboty v plném provozu, přileťte ji vyzkoušet a poznat co všechno místní letiště a jeho okolí nabízí. Jste vítáni.

skupina vrtulníku a akrobatických speciálů

Tematicky související články

Leave a Reply