Pilotinfo

Pražské letiště v Ruzyni oslaví 80 let provozu

Přidáno: 28. Březen 2017Autor:

Mezinárodní letiště v Praze-Ruzyni bude různými akcemi již brzy připomínat, že je v provozu rovných osm desítek let a to už je důvod k pořádné oslavě! Pro širokou veřejnost bude možnost dostat se do míst, která jsou při běžném provozu našeho největšího vzdušného přístavu jinak nepřístupná. Prvním počinem bude ovšem speciální let. V den výročí ve středu 5. dubna odstartuje z Prahy letoun Airbus A319 společnosti ČSA s registrací OK-NEP a poletí symbolicky po trase vůbec první letecké linky z doby, kdy se na tomto letišti začínalo s pravidelným provozem s cestujícími. Brzy ráno se tak cestující na lince OK 80 vydají do Piešťan, pod kódy linek OK 1937 a OK 2017 budou poté pokračovat přes Brno zpět do Prahy. Část letenek byla postupně uvolněna do prodeje přes webové stránky www.csa.cz a jak se dalo čekat, doslova se po nich zaprášilo…Poslední nadějí tvrdého jádra leteckých fandů tak můžou být jen rezervace zrušené pozvanými hosty, pak by se tyto letenky uvolnily zpět do prodeje. Pro zajímavost, zpáteční letenka pro jednu osobu z Prahy na tento let začínala na částce 1999 Kč včetně poplatků.

Letiště Praha nabídne také veřejnosti od měsíce dubna v přízemí veřejné části Terminálu 2 speciální interaktivní výstavu o vývoji letiště za osm desítek let včetně mnoha zajímavých událostí i nástinu jeho budoucího vývoje. Co typů letadel a společností se na Ruzyni vystřídalo! Určitým vrcholem oslav bude zejména víkend otevřených dveří ve dnech 10. a 11. června. Na letišti se představí hned celá řada historických letounů, zmínit můžeme statickou ukázku Lisunova Li-2, ten bude u prahu dnes již nevyužívané dráhy 22. K tomu bude vystavena nejrůznější letištní technika včetně speciálních hasičských vozů, strojů určených pro údržbu vzletových a přistávacích drah atd. Vlastní program včetně letových ukázek se ještě dolaďuje.

Protože jde o významné výročí, letiště již nyní má speciální webovou stránku na adrese www.letisteslavi80.cz a na ní je už nyní celá řada informací z jeho dlouhé historie. Zde se také průběžně budou objevovat detaily jednotlivých akcí na letišti včetně možností speciálních exkurzí a u víkendu otevřených dveří i možnosti dopravy a parkování. Na své si přijdou i ti nejmenší, pro děti budou připraveny možnosti pro jejich bezpečné „vyřádění“. Pro všechny letecké fandy můžeme ještě zmínit přílet opravdové legendy nebe – letounu Lockheed L-1049 Super Constellation létající pod „patronátem“ společnosti Breitling, ten přiletí 25.8. a bude v Praze až do 27.8. I když půjde o speciální let mimo program oslav, rozhodně tento typ připomene dobu, kdy na starém ruzyňském letišti přistával v barvách leteckých společností Air India, Air France i dalších. Jsme první, kdo navíc uvádí velmi zajímavou informaci: pravidelní dopravci létající do Prahy byli požádáni, aby na dny 10. a 11.6. do Prahy vypravili dle svých provozních možností nějaký zajímavý typ letounu z jejich flotily, případně atraktivní zbarvení letounu, ve kterém u nich na pravidelných linkách létá. Uvidíme, zda-li bude tato prosba vyslyšena a jaké letouny budeme moci spatřit.

A na závěr pár zajímavých čísel z provozu letiště. Za 80 let zde bylo odbaveno přes 260 milionů cestujících a v současné době letiště zajišťuje 140 000 vzletů a přistání ročně. Při začátku provozu na Ruzyni bylo odbaveno 13 000 cestujících, v roce 2016 to bylo ovšem třináct milionů, což je doklad vývoje letiště v čase s ohledem na jeho význam v centru Evropy. V roce 1937 byla nejdelší vzletová a přistávací dráha na Ruzyni dlouhá 1200 metrů, zatímco dnes je dlouhá 3715 metrů. Na začátku provozu starého letiště s unikátní „kachlíkovou“ odbavovací budovou (dílo architekta pana Adolfa Benše) byla kapacita letiště 250 000 cestujících a dnes je to úctyhodných 15,5 milionu. A ještě maličkost: letištěm za dobu jeho existence prošla i řada zvířat a to nemyslím jen domácí mazlíčky jako doprovod jejich majitelů. Slétaly i odlétaly zde letecké speciály a na jejich palubách byla různá exotická zvířata, od malých savců i plazů až po letecké transporty zvířat do našich zoologických zahrad (např. z Afriky z expedic Josefa Vágnera pro safari Dvůr Králové nad Labem). Náš server na toto téma připravuje článek, jehož součástí bude řada unikátních fotografií z ruzyňského letiště, mnohé z nich ještě nebyly zveřejněny. Už nyní se tedy můžeme těšit na leteckou podívanou, jakou naše největší letiště připravilo pro širokou veřejnost v průběhu tohoto kalendářního roku.

Průřez historií letiště Praha Ruzyně ve fotografiích

rok 1938 letištní budova Praha Ruzyně

“Terminál” letiště Praha Ruzyně po svém dokončení

Savoia-Marchetti SM.73 společnosti ČSA letiště Praha Ruzyně 1938

Provoz na letišti Praha Ruzyně byl spojen s ČSA, zde jejich letoun Savoia-Marchetti SM.73

Junkers Ju 52 a Junkres Ju 252 letiště Praha Ruzyně 1946

Provoz po válce se zahajoval s “kořistnými” letouny, zde Junkers Ju 52 a Junkres Ju 252

Douglas C 47 Dakota ČSA 1947

Brzy však přišli legendární “Dakoty”, upravené pro ČSA v čakovické Avii

konec šedesátých let na letišti Praha Ruzyně a TU124 OK-TEB

“Proudová” éra ruzyňského letiště, vepředu letouny Tu 104, v pozadí pak Tu 124 a Il 14

letiště Praha Ruzyně Caravelle Air France a BEA v druhé polovině 70 let

Návštěvníci letiště Praha Ruzyně, Caravelle Air France a Vickers Vanguard BEA v druhé polovině 70 let 

rok 1966 a IL18 ČSA na letišti Praha Ruzyně

Tahoun dálkových linek ČSA, Iljušin Il 18

Jak 40 ČSA v Praze

Spíše epizoda v historii Ruzyně, Jakovlev Jak 40

Přílet Airbusu A310 ČSA do Prahy

První Airbus ve flotile ČSA po prvním přistání na Ruzyni

IL 62 Espe Air foto M Štěpánek

Iljušin Il 62 stále na Ruzyni, ale již u soukromého provozovatele

Setkání generací letadel ČSA na letišti Praha Ruzyně

Symbolické setkání generací letounů ČSA na letišti Praha Ruzyně

Tematicky související články

Leave a Reply