Pilotinfo

V Karlových Varech se testoval Suchoj Super Jet 100

Přidáno: 26. Březen 2014Autor:

Ve dnech 22. a 23. března proběhlo na letišti Karlovy Vary LKKV testování v rámci rozšíření certifikace nového dopravního letadla ruské provenience Suchoj, typu Suchoj Super Jet 100.

Výrobce letadla si pro testování v rámci dodatečné certifikace tohoto letounu vybral letiště Karlovy Vary jako nejvhodnější zejména vzhledem k charakteru letiště a jeho vzletové a přistávací dráhy. Žádost o umožnění testování byla na letiště zaslána v únoru 2014 a v rámci přípravy na testovací program bylo třeba nejprve dohodnout přesné podmínky a postupy pro testování, aby byla zajištěna maximální bezpečnost a zároveň nedošlo k narušení běžného provozu letiště.

Letiště Karlovy Vary proto vypracovalo provozní povolení, ve kterém určilo podmínky, za kterých bude testování na letišti probíhat a následně vydalo souhlas společnosti Suchoj s provedením testů. Samotné testování v rozsahu dvou zhruba dvacetiminutových letů probíhalo v sobotu a výrobce při něm testoval letoun a jeho chování v různých letových režimech při provozu na úzkých vzletových a přistávacích drahách. Pro testování byl použit třetí vyrobený letoun tohoto typu, registrovaný jako 97003, jehož první let proběhl v roce 2008.

Z ruské strany se testování pod vedením kapitána Chikunova zúčastnilo 19 techniků a dalších odborných pracovníků. Po ukončení testování v Karlových Varech odletěl letoun do francouzského Toulouse.

suchoj superjet 100

Tematicky související články

Leave a Reply