Pilotinfo

Výkony pardubického letiště mají vzestupnou tendenci

Přidáno: 13. Prosinec 2017Autor:

Mezinárodní letiště Pardubice překonalo krizi. Z přepravní statistiky za 11 měsíců letošního roku je jasné, že výkony letiště letos vzrostou na více než dvojnásobek roku 2016. Letiště  loni zažilo velmi slabý rok, když odbavilo pouze 31.174 cestujících.

Po listopadovém zahájení série letů pro ruské cestovní kanceláře jsme jen v listopadu dosáhli počtu 19.686 odbavených cestujících, což je třetí nejúspěšnější měsíc v historii pardubického letiště. Vyšší počet pasažérů za měsíc letiště odbavilo pouze v červenci a srpnu 2013, tedy před více než čtyřmi lety,“ glosovala výsledky místopředsedkyně představenstva společnosti EBA, a.s. Hana Šmejkalová.  „Na těchto skvělých výsledcích se kromě ruských cestovních kanceláří létajících z Pardubic do Petrohradu, Samary, Jekatěrinburgu, Ufy a Kazaně samozřejmě podílí i linka Ryanairu do Londýna a společnost Red Wings s linkou do Moskvy,“ dodala.

Pokud bude příliv pasažérů na pardubické letiště v prosinci alespoň takový jako v listopadu, odbaví letiště za letošní rok kolem 87.000 cestujících. To je srovnatelné s roky 2007 a 2008, tedy s obdobím před ekonomickou krizí, kdy letiště zažívalo svůj první vrchol. „Co do počtu průchodů letištěm bude letošek pravděpodobně pátým nejúspěšnějším rokem v jeho historii, za což jsme samozřejmě velice rádi. Přestože ruská klientela ještě není v letním letovém řádu 2018 potvrzena, pevně věříme, že budeme přepravně růst i v příštím roce“, dodala Hana Šmejkalová.

Zároveň s rostoucím provozem na letišti souvisí také zvýšený objem nákladní přepravy. Ten i přes slabší konec roku 2017 vzroste letos ve srovnání s rokem 2016 téměř na dvojnásobek. „To je segment, který byl v předchozích letech v Pardubicích spíše Popelkou. Potvrzuje se, že letecká přeprava zboží, která by měla být jedním z pilířů naší činnosti, má ve východních Čechách značný potenciál,“ konstatovala ředitelka.

Nově vznikající terminál letiště Pardubice

Tematicky související články

Leave a Reply