Pilotinfo

ŘLP ČR se začal podílet na řízeního letového provozu na letišti Lanzarote – Arrecife

Přidáno: 19. Červenec 2013Autor:

ŘLP ČR, s. p., se jako strategický partner začal podílet na řízení letového provozu na klíčovém  letišti Kanárských ostrovů Lanzarote – Arrecife. Úspěšným provozním přechodem tak byl v rámci probíhající liberalizace letecké dopravy ve Španělsku završen proces převodu poskytování letových provozních služeb na dalším letišti Kanárských ostrovů. Státní společnosti AENA Airports předala kompletně poskytování těchto služeb na základě výběrového řízení soukromé společnosti SAERCO, v níž má státní podnik Řízení letového podniku ČR, (ŘLP ČR, s. p.) jako strategický partner dvacetiprocentní podíl.

„Být aktivním účastníkem liberalizace služeb řízení letového provozu ve Španělsku je oceněním profesionality a kvality služeb, které je ŘLP ČR, s. p., spolu se svými strategickými partnery schopen dlouhodobě poskytovat a garantovat,“ uvedl při této příležitosti Ing. Jan Klas, generální ředitel ŘLP ČR.

Základní doba trvání kontraktu je stanovena na pět let s možností prodloužení o další jeden rok. ŘLP ČR, s. p., bude zajišťovat kompletní technickou výcvikovou a odbornou podporu na letištních řídících věžích.

„Vstupujeme na nové trhy a dokazujeme, že máme renomé poskytovatele, který má sílu, ambice a schopnosti uspět v konkurenčním prostředí. Vedle finančních příjmů z poskytování služeb a výcviku řídících letového provozu, bude úspěšná realizace projektu pro náš podnik znamenat také významnou referenci a získání zkušeností pro budoucí obdobné projekty například i mimo region EU,“ dodal J. Klas.

Dohoda o spolupráci mezi společnostmi ŘLP CŘ, s. p., a SAERCO byla podepsána od začátku roku 2011 a na jejím základě ŘLP ČR, s. p., vlastní 20% podíl ve společnosti SAERCO, což byla nutná podmínka tendru. V listopadu téhož roku získala ve výběrovém řízení nabídka podaná společností SAERCO nejlepší technické i ekonomické ohodnocení a byla vybrána k poskytování letových provozních služeb (řízení letového provozu) na letištích Kanárských ostrovů – La Palma, Lanzarote a Fuerteventura.

ŘLP ČR, s. p., v rámci strategického partnerství plní roli technického, výcvikového a odborného partnera a aktivně se podílí i na naplňování ostatních provozních požadavků.

Prvním letištěm, na kterém začalo SAERCO společně s ŘLP ČR, s.p. poskytovat  služby řízení letového provozu je od listopadu 2012 letiště La Palma.V souladu se schváleným harmonogramem bude v listopadu 2013 následovat předání letiště Fuerteventura.

Vybrané ukazatele o letišti Lanzarote:

Počet pohybů (starty a přistání) v roce 2012  –  47 787

Počet odbavených pasažérů v roce 2012      –  5 169 357

S ohledem na turistický charakter Kanárských ostrovů převládá na všech letištích především nepravidelný (charterový provoz) a mimo domácí leteckou společnost Iberia jsou největšími zákazníky společnosti Thomas Cook a Air Berlin. Z českých leteckých společností se jedná o Travel Service a CSA Holidays. 

Lanzarote Arrecife

Štítky: ,

Tematicky související články

Leave a Reply