Pilotinfo

Na letiště Ralsko – Hradčany se vrátili vojáci

Přidáno: 29. Září 2016Autor:

V těchto dnech, od pondělí 26. do pátku 30. září se bývalé vojenské letiště Ralsko – Hradčany a jeho okolí stalo dějištěm největšího letošního součinnostního cvičení českých a amerických výsadkářů, na území České republiky. Cílem výsadkářů je ovládnutí letiště, zajištění prostoru v jeho okolí, obsazení mostů nezbytných pro překonání řeky a následné uvolnění nedaleké linie lehkého opevnění. Celkem se do tohoto cvičení zapojilo na 250 českých a 150 amerických vojáků.

„Ve cvičení Sky Soldier II je nutné vnímat tři zásadní momenty a to: Výcvik realizovaný mimo vojenské výcvikové prostory – tedy pro jednotky neznámém terénu. Skutečnost, že čeští a američtí vojáci budou plnit úkol ve společné sestavě. A v neposlední řadě i to, že příslušníci 43. výsadkového praporu během něj dostanou příležitost vyzkoušet nově zavedenou výzbroj a vybavení,“ zdůraznil novinářům v úterý 27. září 2016 v odpoledních hodinách přímo na místě náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

S námětem cvičení seznámil přítomné velitel 43. výsadkového praporu podplukovník Jiří Adamec: „Celé cvičení je rozděleno do pěti fází, z nichž nyní můžeme sledovat začátek druhé fáze.“ Nejprve se uskutečnilo v pondělí 26. září 2016 zasazení dvou průzkumných týmů a jednoho týmu odstřelovačů do prostoru poblíž letiště letounem L-410. Úkolem těchto vojáků bylo získání informací o postavení a síle protivníka. Dále měli vytvořit podmínky pro přistání první části hlavních sil. To se uskutečnilo v úterý odpoledne vysazením několika desítek příslušníků chrudimského 43. výsadkového praporu z letounů C-295M CASA.

cvičení Sky Soldier II výsadek z letounu CASA

Výsadkáři seskočili během čtyř průletů na padácích z výšky 300 m přímo na plochu letiště. V první fázi bezprostředně před samotným výsadkem a také hned po přistání jim poskytly podporu přivolané lehké víceúčelové letouny L-159 ALCA. Po seskupení v krytém postavení pak zahájili výsadkáři postup ke klíčovým objektům letiště obsazeného protivníkem. Jeho ovládnutím v průběhu úterního večera a noci bude ukončena druhá fáze cvičení.

druhá vlna výsadku Sky Soldier II

Vysazení amerických výsadkářů

Ve třetí a čtvrté fázi dojde k posílení jednotek další vlnou společných česko-amerických výsadků z amerických letounu C-17 Globemaster. Tím také dojde k nasazení příslušníků 1. praporu 91. jízdního výsadkového pluku, 173. výsadkové brigády do akce. Letouny C-295M CASA, které přistanou na zajištěném letišti, doplní jednotce zásoby střeliva a dalšího materiálu. V této fázi také doplní sestavu jednotek příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce.

Úkolem již kompletních sil bude ovládnutí přechodů přes řeku Ploučnici a uvolnění linie lehkého opevnění ležícího severozápadně od vlastního letiště.

„Velmi si vážím vstřícného postoje Libereckého kraje, okolních obcí a dalších subjektů, které nám vyšly maximálně vstříc a umožnily uskutečnit cvičení v této pro scénář optimální oblasti,“ poděkoval na závěr své návštěvy cvičících jednotek generál Bečvář, který zároveň vyslovil plnou spokojenost s výkonem vojáků během úvodní fáze ovládnutí letiště a popřál jim mnoho úspěchů do dalších hodin a dnů cvičení. To bude v Ralsku – Hradčanech ukončeno v pátek 30. září 2016.

cvičení Sky Soldier II výsadkáři nad letištěm Hradčany

Tematicky související články

Leave a Reply