Pilotinfo

Potvrzen nový termín pro Felixe Baumgartnera

Přidáno: 12. Říjen 2012Autor:

Tento týden jsme vás informovali o přípravách na rekordní seskok ze stratosféry. Napjatě jsme sledovali přímý přenos a stejně jako všichni, kteří Felixovi drželi palce jsme prožívali jeho zklamání. Nyní je tu noý termín a nová naděje. Po nezdařilém startu v úterý 9. října oznámil tým Red Bull Stratos, že celou misi bude opakovat 14. října. Felix Baumgartner má tak novou možnost vystoupat do výšky 36km a odsud volným pádem překonat rychlost zvuku a další 3 světové rekordy.

Úterní pokus na poslední chvíli překazily nárazy větru, které ohrožovaly první fázi výstupu. Felix Baumgartner byl již ve své kapsuli a balón plný 800 000 kubíků helia se vznášel nad ním, ale nakonec se na základně Roswell v Novém Mexiku nečekaně rozhodlo o přerušení mise. ,,Když jsme nafoukli balón a Felix byl připraven ve své kapsuli, začaly nám start znepříjemňovat nárazy větru o síle 40km/h,” řekl vedoucí projektu Red Bull Stratos Art Thompson a dodal, že vítr nebezpečně překrucoval balón a mohl by poškodit speciální polyethylenový materiál. ,,Nebylo jasné, co by se stalo, kdybychom Felixe vypustili.”

Rakouský sportovec Baumgartner řekl, že jej překvapilo rohodnutí úterní misi utnout, ale stále věří, že se mu podaří překonat držitele rekordů plukovníka USAF Joe Kittingera, který je nyní jeho poradcem a na misi se podílí. ,,Už jsme to dotáhli tak daleko, že se teď nesmíme otočit zády. Jsme tady, máme helium, tak jedem. Jestli to bude zítra nebo příští týden, to mi je jedno.” řekl odhodlaně Felix.

Mise, na kterou se tým připravoval přes 5 let a která by měla přinést nové poznatky o možnostech pohybu člověka ve vysoce extrémních podmínkách, stejně jako výkumná data ze stratosféry, zkusí napsat svou závěrečnou epizodu 14. října. ,,Felix i celý tým musí být trpěliví. V mém případě to bylo podobné. Jednou jsem čekal i 30 dní, během nichž jsme nevzlétli,” řekl mentor celé mise plukovník Joe Kittinger.

Tematicky související články

Leave a Reply