Pilotinfo

Projekt Red Bull Stratos úspěšně dokončen

Přidáno: 15. Říjen 2012Autor:

Včera večer středoevropského času sledovali milióny lidí po celém světě vyvrcholení projektu Red Bull Stratos. Felix Baumgartner včera splnil sen svůj, ale i mnoha dalších parašutistů po celém světě. Úspěšně seskočil z výšky 39km a zatím podle prvních odhadů dosáhl během několika desítek sekund nadzvukové rychlosti 1137 km/h. Svým seskokem ze stratosféry stanovil tři nové světové rekordy a posunul hranice lidských možností o kus dál.

Po několika nezdařilých pokusech (naposledy 9. října) se tým Red Bull Stratos dočkal právě včera. V 17:30 SELČ byl ze základny Roswell v Novém Mexiku vypuštěn největší stratosferický balón v historii a za pomoci jeřábu jej následovala i kapsule, v níž seděl Felix.

Nově stanovené rekordy Felixem Baumgartnerem

  • Překonání nadzvukové rychlosti volným pádem
  • Volný pád z nejvyšší nadmořské výšky
  • Nejvyšší dosažený bod v balónu řízeném člověkem

Krátce po vzlétnutí k Felixovi doputovala tato slova: ,,Vedeš si skvěle Felixi. Všechno běží podle plánu a jsi na cestě do vesmíru.” Pronesl je bývalý plukovník USAF Joe Kittinger, který před 52 lety při podobném experimentu skočil z 31 300 metrů a v projektu Red Bull Stratos se stal hlavním Felixovým poradcem a mentorem. Jedině on měl povolení být s pilotem během výstupu v kontaktu.

Téměř po 2 hodinách výstupu překonal Felix v kapsuli první rekord – nejvyšší dosaženou výšku v balónu řízeném člověkem. O několik desítek minut později byl již ve výšce přes 36km a stále stoupal dál. V 37 km padlo zásadní rozhodnutí – Felix Baumgartner bude skákat a následovaly finální přípravy k seskokuPo odtlakování kabiny i obleku otevřel Felix dveře kapsule a vystoupil na stupínek. V tu chvíli se napětí dalo krájet a Felix udělal krok do neznáma.

Během následujících 2 minut dosáhl rychlosti 1100km/h a pár okamžiků na to podle prvních odhadů dosáhl rychlosti až 1137km/h. Pár desítek sekund na to bylo ze záběrů zřetelné, že má volný pád plně pod kontrolou. Netrvalo dlouho a nad jeho hlavou se objevil padák.

Když Felix čistě přistál uprostřed vyprahlé pouště poklekl na kolena a vítězným gestem dal celému světu signál, že mise je splněna! Celý tým v řídícím středsiku propukl v aplaus, včetně dojaté matky, otce a zbytku rodiny a přátel rakouského hrdiny. Odvedl skvělou práci, díky níž obohatil kosmickou i medicínskou vědu o nové a důležité poznatky. Jeho seskok z okraje vesmíru se navždy zapíše do dějin.

Tematicky související články

Leave a Reply