Pilotinfo

Druhý život letadel – z dopravního nákladním speciálem

Přidáno: 27. Listopad 2018Autor:

Můžeme začít otázkou: opravdu končí všechna dopravní letadla na šrotišti, když jsou z nejrůznějších důvodů pro dopravu cestujících nevýhodná? Naštěstí na řadu z nich se usmívá štěstěna a jsou přestavována na nákladní speciály. Pojďme se tedy podívat, co taková proměna v praxi znamená.

Ze starých letadel nové

Jak si mnoho z Vás mohlo na internetu všimnout, řada dopravních letadel končí odstavených na různých „leteckých hřbitovech“ poté, co se jejich majitelům již nevyplácí provoz s cestujícími. Ano, ekonomika je i zde na prvním místě. Dalším důvodem ale může být i stáří draku letounu a pokud se blíží projektované životnosti, z letounu se postupně demontují ještě použitelné díly a zbytek se prostě sešrotuje. Pak zde ovšem máme jinou skupinu letadel, která se sice pro zvýšené provozní náklady nevyplácí pro lety s cestujícími, ale mají dlouhý dolet a schopnosti převážet letecký náklad (cargo). V těch případech se je noví majitelé rozhodnou upravit do podoby nákladního speciálu. Jistě, mnozí z leteckých výrobců nabízejí takové letouny nové přímo z výroby, ale jejich ceny jsou pro mnoho leteckých dopravců příliš vysoké a tak zvítězí přestavba u některé certifikované firmy právě na letoun pro přepravu nákladu. Mýlil by se ten, kdo by počítal jen s „kosmetickými“ úpravami ve stylu: sedačky a další vybavení ven, aby mohl náklad dovnitř. Brzy si ukážeme, co vše je nutné na takových letounech upravit, než opět začnou létat po obloze v nové roli „létajícího náklaďáku“.

Europe Airpost Boeing B737 300 Cargo Europe Airpost Boeing B737 400 Cargo

Dlouhý dolet výhodou

Na začátku všech úvah stojí výběr vhodného typu letounu, na prvním místě musí být v ještě dobrém technickém stavu a dále aby byla jeho přestavba ekonomická, musí být po ní schopen ještě bezpečně létat dalších 15 až 20 let. Velmi zjednodušeně řečeno  – nejvíce je zájem o stroje s nejdelším doletem, které pokud možno uvezou co nejvíce nákladu na svých palubách. I zde ale může docházet k paradoxní situaci – jmenovitě německá Lufthansa o řadu let posunula konec provozu jejich nákladních letounů MD-11F , i když může využívat jiných o mnoho novějších letadel. Důvodem je větší dolet, kdy například nákladní čtyřmotorový Boeing 747F sice unese více nákladu, ale jeho dolet je menší. Navíc letouny MD-11F jsou v jejich majetku, takže odpadají např. leasingové splátky (či cena pronájmu) a o to vyšší je provozní zisk. Mezipřistání  na trase s nákladem by ale znamenalo velmi citelné snížení obchodní marže pro majitele či nájemce letounu a proto dají přednost třeba i staršímu stroji s delším doletem.

Které letouny se často upravují na nákladní

Pokud se podíváme na škálu přestavovaných typů letadel, je poměrně široká a napříč třemi kategoriemi dle jejich velikostí. Z menších dopravních letounů jsou to Boeingy 737 a nebo Airbusy A320. Pro přepravu nákladu na střední vzdálenosti se upravují nejčastěji Boeingy 757 a nebo Airbusy A321. Na dálkových letech pak můžeme vidět cargo letouny upravené z běžných dopravních Airbusů A300 nebo A310, Boeing nabízí úpravy typů 747 a 767 plus už dříve zmíněné třímotorové MD-11. Výrobce pyšně prohlašuje, že umí prodloužit životnost takových letadel i o dalších 20 let. V provozu ale můžeme ještě vidět i starší přestavěné typy: Douglasy DC-10-30, Lockheedy L-1011-500 Tristar a podle kusých informací v Rusku létá několik přestavěných IL-62M na verzi IL-62MGr . A nejen tam. Relativně v nedávné době běloruská společnost sídlící v Minsku Rada Airlines poslala s nákladem do  Ostravy svůj IL-62MGr, poté se objevil ještě na letišti v Bratislavě na Slovensku. Může nabídnout přepravu až 40 tun nákladu do vzdálenosti 6400 kilometrů a v případě zhruba polovičního zatížení dolétne na letiště vzdálené 11 200 kilometrů. Ze starších letounů stejného výrobce byly hojně pro přepravu leteckého nákladu upravovány různé varianty Iljušinů IL-18, z nichž některé dodnes létají. Zajímavostí je i fakt, že nejstarší letouny měly před přestavbou i 30 až 35 let provozu, ovšem jejich draky musely být v dobrém stavu, jinak by je nebylo možné pro přestavby použít.

A300 600 spol FedEx v Torintu foto Jean Marc Racheter Bedek přestavba 737 400 Airbus A330P2F3 IL 62MGr foto Rada Airlines

Nezbytné úpravy letadel

Prvním krokem bývá demontáž všeho vnitřního vybavení určeného pro provoz s cestujícími. Postupně se tak demontují všechny sedačky, horní úložné boxy na zavazadla, kompletní kuchyňky pro přípravu jídel a nápojů, toalety a jejich příslušenství atd. Po tomto prvním kroku zůstane uvnitř kabiny cestujících jen veliký volný prostor s původní podlahou a koberci. Dalším krokem je už poněkud namáhavější (a špinavější…) část prací, kdy se musí odstranit původní vnitřní plášť kabiny včetně izolačních vrstev a celého systému původní klimatizace kabiny cestujících. Tyto práce může zajišťovat i externí společnost s odborným dohledem zástupce firmy, která bude ve vlastní přestavbě pokračovat. I tím se dají ušetřit náklady.

nákladní přestavba Airbus A320

Pak už ale nastupují pracovníci odborné firmy pro přestavbu letadel a nebo přímo výrobního závodu – například Airbusu či Boeingu, aby provedli další vysoce odbornou práci. Mimo první dvojici dveří za pilotní kabinou ( L1 a R1) se ostatní tzv. deaktivují, jednoduše řečeno odpojí se jejich ovládání a zůstanou již trvale uzavřeny. Současně s tím často dochází i k demontáži původní avioniky, t.j. přístrojů v pilotní kabině. Ty jsou často původní ze 70. či 80. let minulého století a místo nich se instalují přístroje nové, včetně dalších systémů pro nákladní letoun – signalizace a ovládání velkých nákladových dveří, nový systém klimatizace, systém detekce kouře ve všech prostorách letounu apod. Kdybychom byli v tento okamžik uvnitř trupu letadla, viděli bychom jej  uvnitř obnažen až na základní konstrukci. Dalším krokem je výměna průhledných okének v kabině cestujících za kovové segmenty, které je nahradí, protože při dopravě nákladu nebudou již potřebná. Pak se začne pracovat na podlaze kabiny. Původní podlahové díly jsou odstraněny, trup letounu s ohledem na vyšší zatížení nákladem dostane řadu nových zpevňovacích prvků a postupně je také instalována speciální vysoce pevná podlaha se všemi prostředky usnadňující manipulaci s nákladem na paletách – tzv. válečkové dráhy, upevňovací segmenty pro zajištění palet proti pohybu a další vybavení.  Je zde i drenážní systém, pokud by se při nakládce, přepravě či vykládce letounu uvnitř trupu vysrážela vlhkost, aby voda nezatékala do konstrukce letounu a nezpůsobila korozi jeho draku. V rámci přestavby je dále vyměněn kompletní podvozek letounu za nový a nebo stejný po generální opravě. Později ještě v hale se jeho funkce důkladně vyzkouší, letoun je na několika místech zdvižen hydraulickými zvedáky.

přestavba cargo Airbus A330P2F3

Na nové podlaze se začíná pracovat většinou od zadní části trupu směrem dopředu. Současně v přední části trupu mechanici nejdříve z pláště trupu odstraní za pilotní kabinou opláštění části pravé sekce trupu, místo ní se instaluje speciální vysoce pevný potah na stejné místo. Na opačné straně dojde k vyřezání části konstrukce trupu tak, aby na toto místo (levá přední část trupu za pilotní kabinou) mohl být upevněn nový díl: zpevněný rám nových velkých nákladových vrat a systém jejich ovládání. Po dokončení této sekce se namontují nová nákladní vrata, ta umožní i nakládání velkých palet se zbožím, dokonce přes ně je možné do trupu naložit i větší součásti strojů či zařízení. Hmotnost takových nákladových vrat je mezi 640 až 750 kilogramy podle jejich velikosti s ohledem na daný typ letounu.

přestavba Airbus A310

Co vydrží nákladová vrata letadel

Zde jen malé odbočení. Co taková nákladová vrata musí vydržet, ukázaly mimo jiné dvě mimořádné události v USA. Ta první je z roku 1979. Jeden z předních leteckých fotografů na letišti v Miami už pomalu balil své fotovybavení, když jej při letmém pohledu cosi neobvyklého zaujalo na přistávajícím nákladním letounu Convair 880F. Aby ne, nákladová vrata byla totiž zcela otevřená !!! Doslova skočil po svém klasickém fotoaparátu (tehdy ještě na kinofilm) a letoun vyfotil. Posádce se podařilo bez problémů přistát. Kliku jako od mandlu měl i fotograf. Běžný kinofilm má políček 36, jemu se podařil snímek na políčko 39 … Aby toho nebylo málo, na stejném letišti o rovných 10 let později se to povedlo pro změnu posádce letounu DC-8-63F společnosti Tampa Colombia. Během startu se díky technické závadě nákladní vrata otevřely, posádce se podařilo s letounem naštěstí bezpečně přistát na stejném letišti. Andělé strážní se zde už podruhé pořádně nadřeli …

Convair 880 s otevřenými náklad dveřmi DC 8 v Miami s otevřenými vraty foto Torsten Maiwald

Bezpečnost především

Dále se do trupu v jeho přední a zadní části namontují speciální bezpečnostní přepážky – bariéry, které musí vydržet zatížení až 9G . Navíc v zadní části trupu se ještě instaluje bezpečnostní ochranná síť (tzv. pavučina), která má zabránit nárazu uvolněného nákladu do zadní přepážky. Jinak je vlastní nákladový prostor za letu přístupný dveřmi v přední přepážce. Za pilotní kabinu je také instalováno další nezbytné vybavení. Jde o vnitřní sekci s novou toaletou, malou kuchyňkou a u velkých letadel i nezbytným odpočinkovým prostorem pro posádku na dálkových letech. Nezbytnými úpravami projdou i prostory pod novou podlahou nákladového prostoru, ty jsou v nezbytných místech rovněž zpevněny novými kovovými výztuhami a dále upraveny pro přepravu nebezpečného nákladu – například akumulátorů, baterií pro mobilní telefony, různé typy chemických nákladů apod. Samozřejmostí u všech komponentů je jejich nehořlavé provedení.

 

Změna se týká i vnitřních stěn nákladového prostoru uvnitř trupu. Podobně jako přední a zadní přepážky i ony musí být z vysoce pevných a nehořlavých materiálů, aby vydržely i případný náraz palety se zbožím během manipulace s ním a nebo při jeho uvolnění během letu. V praxi se používá mnoho různých materiálů, vévodí ovšem „honeycomb side panels“, tedy lehké a mimořádně pevné panely voštinové konstrukce, dále jsou požívány i panely vyrobené na míru čistě z uhlíkových kompozitů – jak například uvádí ve svých materiálech společnost Lufthansa Technik. I u této společnosti upravili již řadu letounů na čistě nákladní.

Závěrečný blok prací na letounu sestává z instalace motorů (většinou po generální opravě a někdy i zcela nových). Někteří majitelé své letouny v rámci přestavby vybaví modernějšími motory s vyšším výkonem, ale hlavně s menší spotřebou paliva. Ještě uvnitř výrobní haly či hangáru jsou vyzkoušeny s reálnými kontejnery či paletami všechny manipulační mechanismy uvnitř letounu. Pokud je vše v pořádku, následují další předepsané pozemní zkoušky všech systémů letadla včetně avioniky, pak je letoun přetažen na vyhrazené místo na letišti, kde se provede motorová zkouška. Následuje odstranění případných zjištěných závad a na konci celé přestavby letadlo dostane nový lak dle přání zákazníka. Posledním krokem je zkušební let a je-li úspěšný, brzy poté letoun odlétá k novému majiteli.

Přestavby letadel kousek od našich hranic

Doslova nedaleko od našich hranic je u Drážďan letecký výrobní závod Elbe Flugzeugwerke Dresden, patřící do koncernu EADS, jehož součástí je i firma Airbus s evropskými výrobními závody v Toulouse a Hamburku. Právě zde se již po mnoho let přestavují dopravní letouny na nákladní speciály. Většinou jde o typy Airbus A300 a A310 různých modifikací. Závod se nachází vedle drážďanského mezinárodního letiště a patří k nejmodernějším v Evropě. Ostatně i zde pracuje řada našich krajanů. Pokud jste odtud odlétali v minulosti třeba na dovolenou, mohli jste si všimnout hned několika letounů – například dvojice Airbusů A310 ještě v plných barvách společnosti Air India. Ty jsou nyní již po přestavbě a létají u americké společnosti FedEx. Za více jak 20 let zde provedli přes 200 přestaveb letadel A300/A310. Od loňského roku tady pracují na letounech v rámci projektů A320/A321P2F a A330P2F a je potěšitelné, že zde dostali šanci i někteří absolventi našich vysokých škol, nyní pracující právě na těchto projektech. A tak od roku 1996 v Drážďanech přestavěli letouny pro více jak 40 zákazníků z celého světa (mimo FedEx i pro DHL a řadu jiných společností). Díky sehraným týmům odborníků zde tak trvá kompletní přestavba jednoho širokotrupého letounu jen čtyřiměsíce. Konkurence je pomalejší o dva až tři týdny, což často rozhoduje, neboť přestavba je finančně náročná a omlazený letoun musí co nejdříve vydělávat majiteli peníze.

Asi jste si již všimli, jak mnoho čtyřmotorových dopravních letounů mizí z pravidelných linek s cestujícími, nejvíce je to vidět u Boeingů 747. Právě řada z nich čeká různě po světě na svůj druhý život a tak můžeme jen doufat, že se s nimi již po přestavbách budeme moci setkávat třeba i na pražském ruzyňském letišti. Sem létají pravidelně nákladní speciály z Asie a pro zákazníky z této oblasti světa bylo již mnoho upravených letounů dodáno.

Airbus A300 600 foto EADS EFW v Abu Dhabi Airbus A300 600F Federal Express foto Airbus

 

Tematicky související články

Leave a Reply

Oprava letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro opravu letounů.