Pilotinfo

Aero předalo společnosti Draken první letoun L-159

Přidáno: 01. Říjen 2015Autor:

Včera odpoledne, tedy ve středu 30. září 2015 AERO Vodochody AEROSPACE slavnostně předalo společnosti Draken International první letoun L-159 Alca. První předaný kus byl „nepřehlédnutelný“ i díky své unikátní kamufláži, která byla na letoun aplikována jako „pozornost“ výrobce letounů a která vychází ze schématu, který již společnost Draken aplikovala na jiných letounech ze své flotily.

Do konce letošního roku by Aero mělo svému americkému partnerovi předat osm jednomístných letounů, které budou sloužit ke komerčním aktivitám například ve prospěch amerických ozbrojených sil. První zahraniční prodej L-159 Alca přitom trval téměř tři roky. „Pro nás je to velice významný okamžik, protože poprvé v historii se podařilo umístit L-159 do zahraničí a Draken je seriózní partner, se kterým bychom rádi pokračovali v diskuzích o případných možných dodávkách i v budoucnosti,“ říká náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.

Aero L 159 Draken International 01

„Pro naše potřeby, což jsou komerční letecké služby a simulace hrozeb, je tento letoun optimální, což je také důvod, proč jsme o něj tolik stáli. Vyžádalo si to hodně času, ale o to jsme teď vice nadšení,” popisuje Jared Isaacman, CEO Draken International. Celkově Draken získá 21 letounů. „Pro letoun L-159 je to veliká příležitost, protože díky Drakenům bude sloužit US Marine Corps, US Navy či US Air Force při výcviku, například jako agresor. A to má velkou referenční hodnotu,“ říká prezident AERO Vodochody AEROSPACE Ladislav Šimek.

Díky dalšímu nedávno uzavřenému prodeji L-159 do Iráku tak budou tyto letouny v brzké době létat hned na třech kontinentech. „Mezi našimi piloty si tento stroj získal kredit a používáme ho denně nejen k výcviku, ale i k podpoře našich pozemních sil. Je to kvalitní letoun na výcvik leteckých návodčích, podporu leteckých jednotek a má skvěle vybavenou kabinu,“ ocenil letoun velitel vzdušných sil ČR Libor Štefánik. „Dnes je den, kdy se mění historie tohoto letounu,“ dodal.

Aero L 159 Draken International 03

Jared Isaacman přiblížil i další podrobnosti nového angažmá L-159: „Chtěli bychom letouny L-159 Alca vyslat na leteckou základnu Nellis, která je domovem Red Flag, mezinárodního cvičení bojových letounů, aby se staly součástí „letky agresorů“. Takže budou mít velké jeviště.“ V letkách agresorů na tomto vysoce prestižním vojenském cvičení přitom slouží ti nejlepší piloti. Letouny L-159 si již někteří vynikající piloti vyzkoušeli. Přeškolením na L-159 prošel například Dale „Snort“ Snodgrass, nejzkušenější pilot F-14 Tomcat, i další piloti s bohatými zkušenostmi s vojenskými proudovými stroji F-4, F-15 a F-16.

S firmou Draken Aero navázalo úzké vztahy i v dalších oblastech. „Draken International pro nás není jen zákazník, je to pro nás strategický partner, který pro nás představuje významný marketingový zásah do Severní Ameriky i dále,“ popsal Šimek. Kromě letounů L-159 se může předmětem spolupráce stát i nový letoun Aera L-39NG. Akrobatický Black Diamond Jack Team, který je divizí Draken International, již projevil zájem o remotorizaci své letky L-39.

Aero L 159 Draken International 02

Štítky: , , ,

Tematicky související články

Leave a Reply