Pilotinfo

Aero Vodochody bude vyrábět část trupu Airbusu A321

Přidáno: 18. Leden 2013Autor:

AERO Vodochody podepsalo nový kontrakt s italským leteckým výrobcem, firmou Alenia Aermacchi, které bude dodávat sady trupových panelů na letoun Airbus A321. Ze čtyř panelů dlouhých cca 4,3 metru italský zákazník sestaví oddíl 14a trupu největšího letounu z rodiny A320. AERO Vodochody bude vyrábět až 96 sad panelů za rok. Hodnota kontraktu je přes 3 miliardy korun.

Zapojení do projektu A321 je přitom velmi prestižní záležitost. Letouny rodiny A320 jsou v současnosti nejúspěšnějšími dopravními letadly (fastest selling in history). Model A321 se v provozu užívá od roku 1994 a uveze až 220 cestujících. Oddíl 14a je vysoký 4,14 metru a široký 3,95 metru a je umístěný těsně před křídlem letounu.

Aero společnosti Alenia dodává od roku 2007 centrální část křídla na letoun C-27J. V návaznosti na tuto úspěšnou spolupráci oslovila Alenia Aermacchi v létě 2012 Aero, aby se podílelo na její výrobě části trupu pro A321. Výroba panelových sad začne před koncem roku 2013 a kontrakt není časově omezen. Aero se tak bude na letounu podílet až do ukončení jeho výroby, a to jak na jeho současných, tak i na veškerých budoucích variantách.

Nový program si vyžádá i investice do moderních technologií. Aero se stane první českou společností používající plně automatizované nýtování leteckých struktur. Vznikne také cca 150 pracovních míst dělnického a technického zaměření.

Alenia Aermacchi je součástí italské skupiny Finmeccanica. Mezi její nejznámější produkty patří transportní letoun C-27J Spartan, používaný např. letectvy Itálie, Spojených států, Litvy, Řecka, Mexika apod., o jehož koupi uvažovala i Armáda ČR. Kromě vlastních projektů participuje i na řadě mezinárodních programů s největšími leteckými výrobci, jako jsou Airbus, Boeing, či Suchoj. Alenia Aermacchi je jediným dodavatelem této části trupu na A321, Aero je pak jedním ze dvou dodavatelů trupových panelů.

Štítky: , , ,

Tematicky související články

Leave a Reply