Pilotinfo

AERO Vodochody dodalo 30 centroplánů pro letoun C-27J Spartan

Přidáno: 15. Květen 2011Autor:

AERO Vodochody a.s. slavnostně předalo vrcholným zástupcům italské společnosti Alenia Aeronautica již 30. centroplán vojenského transportního letounu C-27J Spartan.

AERO Vodochody se podílí na výrobě tohoto vojenského transportního letounu od roku 2006 a dodává kompletní střední část křídla (centroplán) připravenou k finální montáži na letoun. AERO Vodochody je jediným výrobcem a dodavatelem tohoto klíčového konstrukčního celku pro letoun C-27J Spartan.

Letoun C-27J Spartan je vojenský taktický transportní letoun střední kategorie, vyznačující se velkou provozní flexibilitou a nízkými provozními náklady. Letoun je určen pro přepravu nákladu, zásobování jednotek, dopravu výsadkářů, převozy raněných a pro plnění speciálních úkolů, např. námořní a elektronické sledování, nasazení ve vyhledávací a záchranné službě, protipožární službě, atd. V uspořádání pro vojenskou dopravu pojme až 62 vojáků nebo 42 výsadkářů, v dopravní verzi náklad až do hmotnosti 11 500 kg nebo 2 obrněné transportéry nebo 3 houfnice nebo vrtulník střední velikosti nebo různý náklad uložený na standardních paletách.

Letoun C-27J používají armády Itálie, Řecka, Rumunska, Bulharska, Litvy, Maroka a USA. V roce 2007 společnost Alenia Aeronautica vyhrála soutěž na jednotný transportní letoun pro ozbrojené síly Spojených států amerických – tzv. program JCA (Joint Cargo Aircraft). V rámci kontraktu bude americkým ozbrojeným silám dodáno do roku 2013 celkem 38 letounů uvedeného typu.

italský transportní letoun

Štítky: ,

Tematicky související články

Leave a Reply