Pilotinfo

Ministerstvo obrany tvrdí, že dodáme Iráku 28 cvičných bitevníků L-159

Přidáno: 12. Říjen 2012Autor:

To, že by nějaké vojenské letectvo zakoupilo a do své výzbroje zavedlo Aero L 159 bylo spíš jen nesplnitelným snem. Po dnešku by to snad mohlo být jinak. Nicméně vzhledem k tomu, co všechno již různí ministři obrany o programu L 159 v minulosti prohlásili, necháváme zatím pomyslné šampaňské stále v lednici. tady je dnešní prohlášení ministra obrany Alexandra Vondry

„Jsem rád, že mohu oznámit, že jsme se dohodli na dodávce celkem 28 letounů L-159 iráckým vzdušným silám,“ řekl dnes Vondra na tiskové konferenci po společném jednání se svým iráckým protějškem. O výsledku obě strany informovaly bezprostředně po návratu z Aero Vodochody. Tady se kromě jednání, jichž se účastnil i irácký premiér Núrí Málíkí, uskutečnila i praktická ukázka.

Alexandr Vondra upozornil, že jednání s iráckou stranou začala před více než dvěma lety a v této souvislosti poděkoval premiéru Petru Nečasovi za to, že se této věci několikrát osobně věnoval. Zároveň poděkoval všem, kteří „nepolevili“, včetně zástupce náměstka ministra obrany pro obranné akvizice – ředitele sekce vyzbrojování MO plukovníka Pavla Bulanta, který ještě minulý týden jednal v této záležitosti v Bagdádu.

Výsledek dvouletého jednání je podle Alexandra Vondry „průlomem“ – i ve vzájemných vztazích mezi oběma zeměmi, které mají podle něj na co navazovat. Česká republika chápe potřebu Iráku zajistit svou bezpečnost v oblasti vlastními silami poté, co se stáhla cizí vojska. Nadále spolupracovat má zájem i irácká strana: „Chceme zpevnit kontakty se starými přáteli, s nimiž jsme měli dobré vztahy,“ potvrdil ministr obrany Sádún al-Dulejmí. Svému českému protějšku zároveň poděkoval, že otevřel obrovský prostor pro spolupráci mezi Irákem a ČR. „Velmi oceňujeme to, v co on (Alexandr Vondra) věřil. On věřil ve spolupráci.“

Podle Vondry bude z prodeje letounů do Iráku těžit i Česká republika: „Armáda ČR už nebude jediná, která by těmito letouny disponovala. (…) Nepochybně tu dojde k multiplikačnímu efektu a nemám pochyb, že zakázka má také svou referenční povahu,“ uvedl s tím, že dnešní dohoda, díky níž Aero Vodochody rozjede linku na výrobu nových letounů znamená dobrou zprávu pro domácí zbrojní průmysl.

Z dodávky bude 24 letounů (dvoumístných) zcela nových z produkce Aero Vodochody, čtyři letouny L-159 budou z nadpočetných strojů ve vlastnictví Ministerstva obrany ČR. „Tím překleneme čas potřebný k výrobě a dodání letounů nových a poskytneme také prostor pro potřebný výcvik iráckých vzdušných sil,“ konstatoval ministr Vondra s tím, že česká strana chce umožnit, aby výcvik iráckých pilotů, na němž se bude podílet Armáda ČR, mohl začít co nejdříve.

První dodávky nových letounů začnou přibližně dva roky od vstupu kontraktu v platnost. K předání prvního letounu (z nadpočetných zásob MO ČR) dojde podle ministra Vondry do sedmi měsíců od vstupu smlouvy v platnost. Předpokládaná hodnota kontraktu by měla dosáhnout přibližně 1 miliardy amerických dolarů. Nové letouny z Aero Vodochody budou vybaveny výzbrojí, součástí dodávky bude i pozemní logistika.

Dále pak Alexandr Vondra a Sádún al-Dulejmí jednali i o možnostech dodávky nových ručních zbraní z České zbrojovky Uherský Brod, které jsou ve výzbroji české armády. „Zároveň jsem svému protějšku předal nabídku na modernizaci tanků T-72,“ doplnil Vondra.

lehký podzvukový bitevník

Tematicky související články

Leave a Reply