Pilotinfo

Motory H80 a jeho deriváty z pražského GE pronikají do Číny

Přidáno: 06. Srpen 2013Autor:

GE Aviation ustanovilo společnost CAIGA prvním autorizovaným servisním centrem motorů rodiny H80 v Číně. Motory H80 zároveň vstoupily na čínský trh v novém modelu letounuThrush 510G.

GE Aviation podepsala smlouvu se společností China Aviation Industry General Aircraft Co., Ltd. (CAIGA), kterou jmenovala prvním autorizovaným servisním centrem motorů rodiny H80 v Číně. Na základě této smlouvy může CAIGA provádět servisní kontrolu motorů provozní údržbu včetně vyjmutí a výměny motorů H75, H80 a H85 a jejich komponent.

„CAIGA je poctěna budoucí spoluprací s GE Aviation a spuštěním prvního servisního centra v Číně pro motory H80,” prohlásil Sha Chang’an, viceprezident společnosti CAIGA a dodal: „Turbovrtulový motor H80 a jeho deriváty budí v Číně ohromnou pozornost a my zajistíme, že zákazníci dostanou prvotřídní servis a podporu.”

„Tato smlouva rozšíří servisní a podpůrnou síť společnosti GE Aviation pro turbovrtulové motory do Číny, která představuje rostoucí trh pro korporátní a všeobecné letectví,“ řekl Brad Mottier, viceprezident a generální ředitel divize GE Aviation pro obchodní a všeobecné letectví. „Odborná kvalifikace společnosti CAIGA a její zaměření na zákazníky umožní čínským uživatelům přístup ke kvalitním servisním službám a podpoře pro jejich turbovrtulové motory.“

V loňském roce si CAIGA zvolila nový motor H85 od GE Aviation vyvinutý a vyráběný v České republice pro pohon svého letounu Primus 150. Jedná se o pěti sedadlové, lehké turbovrtulové přetlakové letadlo s jedním motorem, s konstrukcí z karbonových vláken, jedno z nejrychlejších jednomotorových letadel ve své třídě. Motor H85 je derivátem motoru H80, který v současné době pohání například letoun Thrush 510G nebo letoun L410 společnosti Aircraft IndustriesTento týden dorazila do Číny také dodávka prvních tří z celkem dvaceti zbrusu nových modelů letadla 510G společnosti Trush Aircraft. Jedná se o dosud největší zakázku, kterou společnost získala. Nový model letadla 501G rozšíří stávající čínskou flotilu, objednávka letadel zahrnuje i dodávku náhradních dílů a školení, které Thrush zajistí společně s GE Aviation. Tato letadla jsou vybavena novými motory H80 vyrobenými společností GE Aviation v jejím závodě v pražských Letňanech.

První tři letadla byla již přepravena z centrály společnosti Trush v americké Georgii a budou uvedena do provozu co nejdříve, již během letošní práškovací sezóny v Číně. Letadla budou použita zejména k postřikům rýže, sóji a kukuřice.

Primus 150 s motorem H85

Tematicky související články

Leave a Reply