Pilotinfo

Novinky.cz: Schwarzenberg chce znovu gripeny, Nečas novou soutěž

Přidáno: 27. Únor 2013Autor:

Kabinet Petra Nečase (ODS) měl ve středu jednat o budoucí podobě armádního nadzvukového letectva. Důvodem byl utajovaný bod, jak postupovat při vyjednávání se Švédskem o dalším pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen. Kabinet jednání přerušil a k materiálu by se měl vrátit kolem 20. března.

Podle informací Práva je vláda rozdělená na dva tábory. Na jedné straně stojí premiér, který dočasně šéfuje i obraně a chce pronájem prodloužit na co nejkratší dobu, tedy na tři roky. Poté chce vypsat výběrové řízení na nákup nových letounů.

V druhém táboře je ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který je pro pronájem letounů na dalších deset let. „Gripeny se osvědčily. Mělo by jich být ovšem alespoň 18 a též by potřebovaly dozbrojit, aby byly použitelné při možných a pravděpodobných konfliktech,“ sdělil v úterý Právu Schwarzenberg. Ministr financí Miroslav Kalousek(TOP 09) nechtěl říci, jakou variantu bude prosazovat. „Můj názor je konzistentní, Česká republika by se obešla bez nadzvukového letectva, ale jelikož jsme v tomto názoru v menšině, tak v alternativních návrzích budu hledat tu nejekonomičtější variantu,“ řekl Právu. Vláda bude mít na výběr ze tří možností. První je tříletá varianta za pět miliard korun, druhá je na pět let za sedm miliard a nejdelší na deset let za 13 miliard. Pokud vláda zvolí tříletou možnost, vytvoří si čas na vypsání výběrového řízení, které při nákupu tak složitého systému může trvat tři až čtyři roky.

Plné znění článku na Novinky.cz

JAS 39 Gripen pilotinfo

Tematicky související články

Leave a Reply

Prodej náhradních dílů
Motory, vrtule, startéry, díly na draky letadel...Prodej náhradnách dílů s nízkými cenami.