Pilotinfo

TÝDEN.cz: Máte model letadla? Tak ho přihlaste a plaťte, vzkázal úřad

Přidáno: 13. Březen 2012Autor:

Dvěma stovkám leteckých modelářů jejich koníček značně zhořkne. Podle směrnice Úřadu pro civilní letectví musejí nově zaplatit za povolení k létání a doložit i to, zda umějí svůj stroj řídit. Hobby se jim tak prodraží o tisíce korun.

Řada leteckých modelářů chtěla být v mládí opravdovými piloty. Teď se svému vysněnému povolání alespoň v něčem vyrovnají – v byrokracii. Děkovat za to mohou Úřadu pro civilní letectví a jeho nové směrnici. Ta po leteckých modelářích vlastnících stroje těžší dvaceti kilogramů požaduje, aby povinně přihlásili sebe i svoje letadlo, doložili, že ho umějí řídit, a hlavně zaplatili 5 tisíc korun za povolení k létání. A dalších 1500 korun za prodloužení tohoto “leteckého řidičáku” po každých dvou letech.

“Model těžší dvaceti kilo už je považován za bezpilotní letadlo, a je proto důležité jeho provoz z bezpečnostních důvodů regulovat. Není naším cílem zvyšovat byrokracii, ale je nutné si uvědomit, že takto těžký stroj dokáže při pádu způsobit značné škody, bez problémů například prolétne střechou domu,” zdůvodňuje novinku mluvčí úřadu Petr Navrátil.

Plné znění článku na TÝDEN.cz

Tematicky související články

Leave a Reply

Prodej náhradních dílů
Motory, vrtule, startéry, díly na draky letadel...Prodej náhradnách dílů s nízkými cenami.