Pilotinfo

Bitva o Británii na Aviatické pouti

Přidáno: 19. Květen 2015Autor:

Stalo se již tradicí, že součástí programu Aviatické pouti jsou i velkoprostorové scény komponující letový a pozemní program. Diváci tak na jednom místě mohou v akci sledovat jak letadla, tak historickou pozemní techniku s nadšenci v dobových uniformách. Obdobné scény nebudou chybět ani letos. Na letošní Aviatické pouti, která se uskuteční na pardubickém letišti ve dnech 6. a 7. června 2015, připomene jedna ze scén atmosféru na britském vojenském letišti v období bitvy o Británii, která proběhla přesně před sedmdesáti pěti léty.

spitfire plzeň

„Bitva o Británii, která začala 10. června 1940, se stala prvním bojovým střetnutím vedeným výlučně na obloze. Získání britské převahy a tím i zabránění ničivých náletů Luftwaffe bylo rozhodující pro odvrácení zvažované německé invaze na britské ostrovy. Je všeobecně známo, že v řadách Royal Air Force se do bitvy významným dílem zapojili i českoslovenští piloti z 310. a 312. čs. stíhací perutě. A právě jejich hrdinství si na Aviatické pouti také připomeneme,“ říká letecký publicista Zdeněk Hurt, jeden z pořadatelů Aviatické poutě.

Ve velkoprostorové scéně se divákům představí legendární stíhací letoun Supermarine Spitfire či cvičný De Havilland Tiger Moth. Jejich letovou činnost naruší útok protivníka v podobě obávaného stíhacího Messerschmittu.

DH Tiger Moth Historická letka

Tematicky související články

Leave a Reply