Pilotinfo

Tento víkend patří historickým letadlům na letišti Plzeň Líně

Přidáno: 06. Září 2018Autor:

Během této soboty a neděle,  8. a 9. září se bude konat na letišti v Líních u Plzně opravdu mimořádně zajímavý letecký den s bohatým programem. Bez obav lze říci, že se jedná o významnou akci s mnoha zajímavými letouny a doprovodným programem. Zvláště v tomto roce, kdy mnohé fandy těžce zklamal letošní CIAF připomínající spíše skomírající regionální polétání, jak se řada z nich na internetu nechala slyšet …

Junkers Ju 52

Zde jsou hlavní informace:

Letecký den Plzeň – 100 let plzeňské aviatiky 
Největší letecko-společenská událost v Západních Čechách a důstojná vzpomínka na tradice československého letectví

* 100 let od vzniku leteckého oddílu Plzeň
* 100 let od založení Československa a 100 let vojenského letectva
* 20 let provozu Armádních vrtulníků W-3A Sokol u letecké záchranné služby Západočeského kraje
* průřez leteckou výrobou v Československu od 20-tých let minulého století
* Vystoupení Vzdušných sil Armády ČR
* Představení AČR s technikou
* Představení činnosti složek integrovaného záchranného systému
* Kompletní display team historických letounů spolku Classic Trainers
* Akrobatické vystoupení předních světových showpilotů
* Hromadné výsadky parašutistů
* Válečná scéna ze Západní fronty
* Život ve vojenských táborech spojeneckých sil a německé armády II. světové války
* Vyhlídkové lety nad Plzní, tandemové seskoky
* Velká prezentace klubů vojenské historie
* Auto i moto veteráni

Letiště je otevřeno pro veřejnost od 09:00 do 18:00 hodin.
Hlavní program probíhá od 12:00 do 16:30 hodin. Program je totožný po oba dny.

Let C 11

Můžeme uvést i výčet potvrzených typů letadel :  Supermarine Spitfire Mk. XVIe, a POZOR – trhák akce Junkers Ju-52/3m (z Francie a dle počasí předvede i výsadky dobově ustrojených výsadkářů), dále z Točné nádherný Lockheed L-10A Electra, Extra 330SC se špičkovým akrobatem Petrem Kopfsteinem. Slíben je i průlet dvojice letounů Jas-39 Gripen našeho letectva, místní záchranářský vrtulník W-3A Sokol s ukázkou záchrany v akci, poté Mil Mi-2 a jeho nástupce Enstrom 480B-G. Z dalších letounů i náš zgenerálkovaný Jak C-11 (po mnoha letech opět ve vzduchu), nevídaný Stinson AT-19B, dvojice letounů Harvard Mk.II. A další potvrzené stroje naleznete zde.

kluzák Grunau Baby

Pořadatelé ještě dodávají : „Vážení přátelé letectví a historie. Už je to dlouhých šest let co proběhl velmi úspěšný 2.ročník Plzeňských leteckých dnů 2012, na kterém se oslavovalo 60té výročí založení letiště Plzeň-Líně a které navštívilo více než 15 000 spokojených návštěvníků. I přes tuto delší neplánovanou časovou prodlevu, přicházelo stále obrovské množství povzbuzujících zpráv, emailů a dotazů zda se ještě někdy podaří uspořádat velký letecký den, který si město Plzeň, region kolébky československého letectví a samotné letiště Líně zcela jistě zaslouží.

S potěšením Vám oznamujeme, že letošní rok navážeme na tradici Plzeňských leteckých dnů. Druhý zářijový víkend roku 2018 bude patřit letiště Plzeň-Líně leteckým slavnostem pořádaných aeroklubem Plzeň-Bory a spolkem Classic Trainers, který provozuje muzeum Hangár 3. Letecký den bude pořádán pod záštitou primátora města Plzně a ministra obrany ČR.

Supermarine Spitfire Aviatická pouť 2018

Jedním z našich cílů při organizaci nového ročníku leteckých dnů, je důstojné připomenutí 100. výročí vzniku leteckého oddílu Plzeň, 100 výročí československého letectva a založení Československé republiky. Rádi bychom Vám tato významné události přiblížili ukázkami historických letounů a věrnou rekonstrukcí důležitých leteckých milníků této stoleté historie aviatiky na Plzeňsku. Součástí leteckého dne budou i pozemní ukázky IZS plzeňského kraje, Městské policie, zásahové jednotky Policie ČR, Armády ČR a mnoho dalších“.

Počasí by mělo být po oba víkendové dny slušné – polojasno s občasnými přeháňkami (jen místo v sobotu) s teplotami cca 22 až 24°C . Pokud uvažujete o vhodné akci na blížící se víkend, letecký den v Líních je více než vhodnou volbou. Tradičně přátelské prostředí tamního letiště zasazeného doprostřed přírody a ještě nedaleko západočeské metropole je již mnoho let tradičním místem setkávání nejen leteckých laiků, ale i aviatických profesionálů, piloty historických strojů nevyjímaje. Se všemi se můžete setkat na této akci a jistě nebudete zklamáni.

Tematicky související články

Leave a Reply