Pilotinfo

Třicátý ročník Aviatické pouti letos v Pardubicích bude!

Přidáno: 06. Květen 2021Autor:

Události v minulém roce neumožnily uspořádat jubilejní třicátý ročník Aviatické pouti. S vidinou zlepšení organizátoři přesunuli jubilejní ročník na letošní rok, ale jak se ukázalo, tak aktuální hygienická opatření stále neumožňují pořádání takto velké akce pro veřejnost. Postupně se zvažovalo několik variant, jak uspořádat jubilejní ročník a současně si připomenout letošních třicet let od uspořádání první Aviatické pouti a zároveň i sto deseti let od slavného přeletu pardubického rodáka Ing. Jana Kašpara z Pardubic do Prahy.

Flying Bulls XA 42 Aviatická pouť 2018

Díky pomoci města Pardubice, Pardubického kraje, společnosti enteria a.s. a řady dalších, kterým není důstojné připomenutí Pardubic jako kolébky českého letectví lhostejné, se podařilo připravit zcela nový formát letecké show, která bude přímým přenosem odvysílána v sobotu 29. května na programu ČT24 České televize od 14 hodin.

„Vládní nařízení neumožňují uspořádání klasické Aviatické pouti, a proto jsme hledali, a nakonec
i našli, řešení v podobě přibližně stominutového letového programu koncipovaného pro televizní přenos. Pochopitelně tu správnou atmosféru leteckého dne se vším, co k tomu patří, plně nenahradíme, ale na druhou stranu diváci budou mít přímý televizní přenos zpestřený o vstupy z historie Aviatických poutí, rozhovory s piloty, či pohledy do zákulisí letiště. Je to pro nás pro všechny nové, ale těšíme se na to a věříme, že spokojeni budou i diváci, kteří letos budou u televizních obrazovek,“ říká k letošnímu programu televizní Aviatické pouti předseda sdružení Ladislav Minařík.

Tiger Moth Aviatická pouť 2019

V letovém programu se představí řada domácích pravidelných účastníků. Diváci nepřijdou o start napodobeniny letounu Blériot, vystoupení Centra leteckého výcviku Pardubice, které předvede i historické stroje, pilotované makety prvoválečých letounů z Mladé Boleslavi, blok vojenských letců i známých leteckých akrobatů Petra Kopfsteina a Martina Šonky, nebude chybět ani zástupce plnohodnotných leteckých veteránů. A pochopitelně nebude chybět akrobatické čtyřky Flying Bulls Aerobatics Team.

Aviatická pouť 2015 Extra

Aviatická pouť tradičně spojuje bohatý letecký a pozemní program. Také letošek nebude výjimkou, i když charakter programu pořadatelé modifikovali v akci nazvanou Májové letecké Pardubice. Již od desátého května budou na různých místech Pardubic k vidění velké panely s fotografickým i textovým připomenutím uplynulých ročníků i aktivit slavného Ing. Jana Kašpara. Pro příznivce budou probíhat na internetu i soutěže s leteckou tématikou a pochopitelně bude, tak jako každý rok, uctěna památka prvního českého pilota a také první výročí úmrtí jednoho ze zakladatelů Aviatické pouti pana Jaroslava Jandy.

 

Tematicky související články

Leave a Reply