Pilotinfo

Do Prahy nově létá Hainan Airlines z Pekingu

Přidáno: 24. Září 2015Autor:

Ve středu 23.9. Praha dostala po mnoha letech plánování přímé letecké spojení s čínským Pekingem. Už před dlouhou dobou začala příslušná jednání na úrovni expertů ministerstev dopravy obou zemí, ta byla záhy podpořena snahou vlády ČR na diplomatické úrovni. Nakonec se podařilo s čínskou vládou dohodnout i její příspěvek v případě, pokud by linka byla ztrátová. Vlastních jednání se za českou stranu mimo diplomatů účastnili také zástupci cestovních kanceláří a vše se završilo nedávnou návštěvou prezidenta ČR Miloše Zemana právě v Číně. S ním letěla početná podnikatelská delegace, v ní byli zástupci řady firem z celé republiky. Někteří z nich již v Číně podnikají, avšak jiní považují otevření přímého leteckého spojení mezi oběma metropolemi za příležitost k rozšíření jejich firemní klientely právě do této vzdálené země.

Do Prahy bude Hainan Airlines létat každé pondělí, středu a pátek ráno v 07:30 hod., odlet nové pravidelné linky do Pekingu je plánován ve stejné dny v 13:30 hod. odpoledne. Praha tak získala další dálkovou linku a nezbývá než doufat, jak si získá přízeň cestujících včetně již dříve zmiňovaných podnikatelských kruhů. Ostatně v naší zemi mnoho let podniká celá řada čínských firem a i pro ně jde o významný mezník k dalšímu možnému posílení jejich pozice na našem trhu. Pro letecké fandy a spottery je zde příležitost vidět nového dopravce, ten navíc může v případě potřeby jako změnu typu na lince poslat do Prahy i jiný letoun, třeba se dočkáme i nejnovějšího Dreamlineru !

hainan-airlines-boeing-767-34

Flotila společnosti Hainan Airlines dále sestává z deseti moderních Boeingů 787-800 Dreamliner, trojice již zmíněných B-767-300, šesti Boeingů 737-700, avšak páteří flotily je plných 119 letadel typu Boeing 737-800 pro krátké a střední tratě v regionu. K tomu ještě patří v dálkové flotile devět Airbusů A330-200 včetně jedenácti „prodloužených“ A330-300. Hainan Airlines nejsou v letecké dopravě nováčkem, naopak. Létají již více jak 21 let a jejich první letecká linka byla otevřena již v roce 1993 z Haikou do Pekingu. Za léta činnosti společnost získala v oboru celou řadu významných ocenění pro kvalitu služeb. V říjnu 2014 dopravce obdržel v každoroční soutěži World Travel Awards (WTA) cenu jako „Nejlepší obchodní třída v Asii pro rok 2014“. V lednu 2015 aerolinka byla uváděna v seznamu stovky nejvíce ceněných čínských firem .Většina pilotů byla vyškolena americkými a francouzskými instruktory, společnost si zakládá na vysokém bezpečnostním standardu.

Hainan_Airlines_Airbus_A330

Letiště Praha po dohodě s Ministerstvem dopravy čínské straně nabídlo výhodnější přistávací i další poplatky a veřejnost již zaznamenala poměrně silnou marketingovou kampaň v médiích právě na propagaci nového leteckého spojení. Tuto středu sice brzy ráno dosedl na vzletovou a přistávací dráhu ruzyňského letiště Airbus A330-343 společnosti Hainan Airlines s registrací B-5950. Uvedený dopravce ale brzy plánuje nasadit na linku dálkový letoun Boeing 767-34P/ER (modifikace standardního Boeingu 767-300 , ER = Extended Range, tedy letoun s prodlouženým doletem). Tyto letouny má dopravce tři ve své flotile a jejich dolet je až 7300 km při průměrné cestovní rychlosti 854 km/hod. Kabiny cestujících nabízí 34 míst v obchodní a 199 v ekonomické třídě s palubními službami na dálkových letech, na které jsou cestující zvyklí u jiných dálkových letů.

Boeing 767 Hainan Airlines Prague

Boeing 767 Hainan Airlines Prague Airport

Fotografie z Prahy nám poskytnul Martin Štěpánek, děkujeme.

Tematicky související články

Leave a Reply