Pilotinfo

Vstupu Travel Service do ČSA už nic nebrání

Přidáno: 19. Prosinec 2014Autor:

Český stát definitivně přichází o většinový podíl v Českých aeroliniích, otázka nezní zda je to dobře nebo špatně, každopádně je to pozdě. Pokud necháme stranou zpackaný vstup Air France, byla zde celá řada možností kdy o toto „rodinné stříbro“ projevili zájem solidní partneři. Jistě, klasické evropské aerolinie to dnes nemají úplně jednoduché, ale je zde řada příkladů, kde to funguje. Například pohled na flotilu Austrian Airlines, dnes dceřinou společnost Lufthansy je o poznání optimističtější než pohled na to čím dnes disponují ČSA. Raději nesrovnávat, úroveň a velikost flotil nebo pokrytí různých destinací ČSA a Austrian na počátku šedesátých let a dnes. Česká veřejnost strašně rychle zapomíná, nicméně jména Tvrdík, Lašák a Dvořák by se měla připomínat jako memento, jak snadno lze zdevastovat kdysi úspěšnou značku. Samozřejmě, měli mnoho „spolupracovníků“ a bez politického krytí, by to také nešlo. Nicméně to je historie, kterou už nikdo z nás nezmění. Nyní nastává éra českého a korejského soukromého kapitálu (informace zevnitř ČSA říkají, že TS již nějaký čas do chodu ČSA víceméně zasahuje) a nezbývá než ČSA a lidem s nimi spojených popřát do budoucna hodně štěstí. Snad bude líp …

Oficiální zpráva k dnešnímu rozhodnutí

Evropská komise dnes podle očekávání zveřejnila své kladné rozhodnutí schvalující nabytí společné kontroly ze strany Českého aeroholdingu a společnosti Travel Servise nad Českými aeroliniemi. Tímto byla také splněna zásadní podmínka ke vstupu společnosti Travel Service jako dalšího akcionáře do Českých aerolinií. Tímto krokem se nemění statut Českých aerolinií jakožto evropského dopravce. Po vypořádání celé transakce, které je předpokládáno v horizontu dvou měsíců bude akcionářská struktura Českých aerolinií následující: Korean Air 44 %, Travel Service 34 %, Český aeroholding 19,74 % a Česká pojišťovna 2,26 %.

Společnost Český aeroholding, která v současné době vlastní 53,74% podíl v Českých aeroliniích, byla na konci roku 2013 informována společností Korean Air Lines o požadavku uplatnit formou opce právo na nákup dalších 34 % akcií Českých aerolinií, což je v souladu s kupní smlouvou o prodeji 44 % akcií Českých aerolinií (podepsanou mezi Korean Air a Českým aeroholdingem v dubnu 2013). Korejský dopravce chce následně tyto akcie prodat společnosti Travel Service. Transakci musely nejprve schválit čtyři příslušné národní soutěžní úřady a také Evropská komise.

Již 10. dubna 2013 byla podepsána smlouva o koupi 460 725 kusů (44 %) akcií Českých aerolinií od společnosti Český aeroholding, které byly korejskému akcionáři převedeny k 31. července 2013, a které i nadále bude v Českých aeroliniích držet.

střednětraťový letoun České aerolinie

Tematicky související články

Leave a Reply