Pilotinfo

Dnes proběhne muzejní noc v Leteckém muzeu Kbely

Přidáno: 11. Červen 2016Autor:

Dnes v sobotu 11. června se potřinácté uskuteční Pražská muzejní noc, oblíbená kulturně-prezentační akce propagující činnost muzeí a galerií v hlavním městě. Do akce se jako již tradičně zapojují i dvě muzea Vojenského historického ústavu Praha: Letecké muzeum Kbely a Armádní muzeum Žižkov. Přečtěte si, jaký program je pro vás v obou těchto muzeích na sobotu 11. června přichystán.

Do letošní Pražské muzejní noci se zapojilo celkem 52 institucí, které otevřou brány celkem 80 svých objektů. Noc začíná v sobotu 11. června v 19 hodin a její program bude ukončen zhruba okolo jedné po půlnoci. Vstup do všech institucí je zdarma (pouze v Národní kulturní památce Vyšehrad se platí symbolické vstupné 1 koruna). Pražskou muzejní noc (oficiální stránky akce jsou ZDE) pořádají Národní muzeum, Dopravní podnik hlavního města Prahy a Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími institucemi.

Vojenský historický ústav Praha připravil do svých dvou pražských muzeí – Leteckého muzea Kbely a Armádního muzea Žižkov – speciální program. V Leteckém muzeu Kbely by měl k nejatraktivnějším bezesporu patřit průlet stíhacích letounů JAS-39 Gripen, který se odehraje krátce po 19. hodině (muzeum je otevřeno kontinuálně celý den, diváci tedy mohou přicházet již  např. v pět či šest hodin v podvečer). V 19. 15 budou následovat další letecké ukázky, a to letounů Aero C-104, Zlín Z-126 Trenér, Zlín C 305, Beneš-Mráz Be-50 Beta Minor a Let L-200A Morava.

Beneš Mráz Beta Minor první let

Zlín C 305 OK OTE

Diváci si budou moci také prohlédnout letouny stojící na ploše zdejší 24. Základny dopravního letectva Praha-Kbely. A příslušníci této armádní složky – výsadkáři – také předvedou seskoky padákem, právě na plochu letiště. Tato akce naplánována na 19.30 (v případě dobrého počasí), následovat pak bude průlet vrtulníku Mi-17.

Do největšího z kbelských hangárů, číslo 40, je připraveno na 20. hodinu promítání filmů, a to s tematikou letectví. Konkrétně půjde o filmy zobrazující letoun MiG-29, který se právě letos stal novým exponátem v LM Kbely. Letoun sloužil v československé a české armádě koncem 80 a počátkem 90. let a šlo o v té době nejmodernější stíhací letoun našich leteckých sil. Významným hostem promítání bude také pilot Václav Vašek, který se stroji MiG-29 létal jako voják naší armády.

MiG 29 československo

V plánu pro muzejní noc je i ukázka výcviku služebních psů z kbelské letecké základny a ve statických ukázkách si diváci budou moci prohlédnout rovněž letouny z kbelské základny. Volně přístupná bude rovněž letecká technika: Antonov An-26, vrtulník Mi-8, kabina MiG-23BN. Připraveny jsou rovněž hry a soutěže pro děti: slalom v pytlích na rotorové listy, hod tenisákem na cíl, kreslení křídou, skládání puzzle.

V historických hangárech věnovaných druhé světové válce se představí i členové klubů vojenské historie KVH Sky Riders v dobových stejnokrojích RAF. Dobovou techniku předvede také KVH 16 obrněné divize US Army.

Doprava během Pražské muzejní noci

Doprava během sobotní noci bude zajištěna 10 speciálními autobusovými linkami, které zřizuje Dopravní podnik hlavního města Prahy. Autobusy dopraví návštěvníky do všech objektů zapojených institucí po celé Praze. Centrálním přestupním bodem bude jako každoročně náměstí Jana Palacha u stanice metra A Staroměstská. Do Leteckého muzea Kbely pojede linka číslo 6.

Důležité upozornění: pokud využijete do Leteckého muzea Kbely dopravu vlastním vozem, pak počítejte s uzavřením silnice ve Kbelích ve směru ven z Prahy. Na hlavní ulici Mladoboleslavské je omezen provoz a k Leteckému muzeu se dostanete automobilem jen objížďkou přes Letňany. Praktičtější je proto využít autobusy Pražské muzejní noci, případně běžné linky MHD (jezdí ze stanice metra C Letňany), které oblast neobjíždějí a zastavují přímo u hlavní brány muzea.

Upozorňujeme návštěvníky Pražské muzejní noci, že hangáry Staré Aerovky jsou otevřeny v sobotu 11. června z provozních důvodů pouze do 18 hodin.

JAS 39 Gripen Česká republika

Tematicky související články

Leave a Reply