Pilotinfo

První letošní Den otevřeného hangáru na Točné se vydařil

Přidáno: 17. Červen 2020Autor:

Čekali jsme všichni dlouho, opravdu dlouho, než se dveře i vrata hangáru na letišti Točná u Prahy opět po půl roce otevřely pro všechny, kteří rádi na toto letiště chodí. Z obecně známých důvodů to bohužel dříve nešlo, ale v sobotu 13.6.2020 se zde slétlo až neuvěřitelné množství letadel …

DOD 06 2020 letiště Točná

Předpověď počasí sice slibovala velmi silné bouřky, ale přesto se na letiště Točná slétlo mnoho letadel a to nejen těch historických. Legendární letouny Zlín Trenér jistě není třeba dlouze představovat. Na točenské letiště se slétla hned celá škála Trenérů : od Z-126 OK-DVG (nejstarší létající Trenér u nás) z letiště v Příbrami, přes další Z-126, 226, 326 a 526 objevila se i u nás vzácná Z-726 s registrací OK-PBC. Byl to opravdu nádherný pohled na množství pestře zbarvených klasických Trenérů, jelikož jejich počet na naší obloze ubývá. Zde bych chtěl poděkovat všem, kdo se na jejich provozu podílejí a díky nim můžeme tyto krásné letouny vídat stále na obloze. Čas je neúprosný a každým rokem se jejich počet zmenšuje. K vidění byl také málo vídaný Zlín Z-42 MU s registrací OK-ESO. Kdysi by někdo poznamenal, že na každém aeroklubovém letišti jich bylo hned několik, ale dnes také „dvaačtýra“ patří mezi vzácnější stroje v provozu.

Zlín Z 726 Pavel Beran stojánka letounů Zlín letiště Točná

Vítaným obohacením byl i přílet dvou dvoumístných Čmeláků Z-37A-2, mnozí z návštěvníků na Točné dva dvousedadlové „Čmeldy“ viděli na jednom letišti vůbec poprvé. Ostatně nebyli vůbec jedinými stroji ohlašujícími se bubláním silných hvězdicových motorů. Na Točné jsou sice k vidění dvě klasické „Anduly“, tedy známé dvouplošníky Antonov AN-2, ovšem zde slouží jako atrakce pro děti i dospělé a jsou v neletuschopném stavu. Nyní v den sobotní na stejné letiště přilétla nádherná AN-2 s registrací OK-GIC a tak četní diváci sami mohli posoudit „na živo“ zvuk jejího motoru. O další stroje s hvězdicovými motory v žádném případě nebyla nouze. Dokonce si dovolím tvrdit, jak v ten den na Točné bylo „hvězdičáků“ dost možná nejvíce v celé republice! Mimo momentálně na chvíli nelétající Lockheed L-10A Electru – ta byla na „statice“ v hangáru – byly k vidění i další stroje s hlubokým hlasem hvězdicového motoru – na Točné se sešly hned tři letouny Stearman. Mimo krásného žluto-modrého Stearmana , který je zde doma přilétl ještě v průběhu dne (či spíše prokličkoval mezi bouřkami…) další letoun stejného typu v jiném zbarvení , což bylo zpestřením letového programu. Krásně létal i žlutý Boeing B 75 Stearman z Líní, odkud pravidelně přilétá na Točnou řada tam bázovaných historických letadel v rámci spolku Classic Trainers.

Boeing Stearman DOD 06 letiště Točná Boeing Stearman Jiří Horák letiště Točná

Z našich aeroklubových „luhů a hájů“ jsme zde také uvítali motorizovaný kluzák L-13 SW Vivat, ostatně i ten je vidět v provozu také čím dál tím méně.  V průběhu odpoledne se přiblížila první silná bouřka, ale naštěstí se před Prahou stočila o něco více na sever, takže létání mohlo i nadále pokračovat. Na množství návštěvníků Točné bylo znát, že už se po tak dlouhé době opravdu těšili na letový provoz a mnozí už i vědí, jak Točná bude na další léta místem jejich pravidelných návštěv, jelikož  letiště v Letňanech se bohužel již brzy stane jedním  velkým staveništěm bytových domů. Hvězdicovým motorem zaujal i v Čechách raritní letoun v barvách US Navy a to DHC2 Beaver s registrací N755JM. Ten mnozí mohli vidět třeba i na leteckých akcích v Pardubicích, Líních, ale i jinde. Zajímavý celokovový hornoplošník u nás létá tuším již od roku 2018.

stojánka letiště Točná

A abych nezapomněl – na Točnou přilétli udělat pár pěkných průletů i naši kamarádi z letiště Podhořany u Ronova nad Doubravou – známá dvojice dvoumotoráků L-200D Morava OK-NXX a Aero 145 OM-DAJ. Ne, není to překlep, zmíněný stroj již nějaký čas z řady důvodů nosí slovenskou imatrikulaci. To ale nikterak neubírá na jeho kráse. Posádky obou letadel na Točné několika efektními průlety potěšily oko nejen kamarádů, ale i mnohých přítomných diváků. Ze Slaného přilétl pan Černý s jeho stále krásnou Aerovkou 45 s registrací OK-KGB. Atraktivní červenobílý kabát klasického československého aerotaxi byl předmětem čilého zájmu mnoha fotografů a pan Černý jako vždy velmi ochotně nabízel i otevření letounu, aby si zájemci mohli udělat fotografii pilotní kabiny. Stejně tak můžeme být rádi, podobných letounů u nás opravdu moc nelétá a bude hůř…za nějaký čas se z některých z nich stanou již jen neletové exponáty na letištích, jako se to stalo například řadě letounů L-40 Meta Sokol v době nedávné, i mnohé Trenéry nevyjímaje.

Aero 45 OK KGB letiště Točná Aero 145 a L 200 letiště Točná

K vidění byl dále turbovrtulový dvouplošník SM-92TE Finist létající od roku 2017 s registrací OK-PRA s typicky vysokým podvozkem záďového typu, u nás jde stále o jediný létající kus, pokud se nemýlím. Kategorie těchto letounů se vyznačuje velkou konkurencí a tak prosadit se u zákazníků je zdá se běh na velmi dlouhou trať. Zanedlouho už ale na Točnou přišla v pořadí druhá bouřka a té už jsme neunikli! Jen tak tak se podařilo několik letadel, která ještě nestihla odletět odtlačit silou svalů do hangáru a pak už přišla doslova vodní a blesková spoušť. Naštěstí na Točné kromě zatečené vody na jedno sociální zařízení mnoho škody nenapáchala a tak se i poté mohlo létat. Někteří z majitelů přilétli i svými ultralighty, kdy k vidění byly například Bristell (BRM Aero) s registrací  OK-YAI 14 a nebo i Flamingo UL2000 OK EUU 44. Diváci samozřejmě viděli i jiné letouny, třeba točenský Harvard při odletu na jiné letiště a pokud jsem počítal dobře, k vidění bylo postupně více jak 25 letadel a z nich se drtivá většina  předvedla za letu! Přilétla nakonec i zajímavá Cessna Skywagon 180 s registrací OK-ATF, ta je doma na letišti v Panenském Týnci.

Cessna C 180 letiště Točná

Závěrem patří velké díky všem, kdo letošní první Den otevřených dveří na Točné připravili. I přes nepřízeň počasí se celý den vydařil a můžeme se již těšit na další, ten bude na stejném místě v sobotu 11. července 2020 a všichni jsou opět srdečně zváni!

Stearman a Texan letiště Točná Antonov An 2 letiště Točná

Tematicky související články

Leave a Reply