Pilotinfo

Největším soupeřem závodu Red Bull Air Race ve Spielbergu bylo počasí

Přidáno: 06. Září 2015Autor:

Dlouhodobá předpověď počasí slibovala v lepším případě drama, v tom horším, že se nebude létat vůbec. Závodní okruh Red Bull Ring v rakouském Spielbergu má sice kolem sebe malebné panorama Alpských velikánů, ale každý kdo zde někdy letěl, vám potvrdí, že v tomto ročním období už počasí začíná být silně nevyzpytatelné. Nejinak tomu bylo i tento víkend.

Red Bull Air Race v dešti

Sobotní program šestého závodu letošní sezony Světového šampionátu Red Bull Air Race byl kvůli silnému dešti, který z cílové rovinky která zde supluje vzletovou a přistávací dráhu kanál pro vodní sporty nakonec zrušen. Dvojice pro první kolo nedělního závodu, kdy se počasí zlepšilo, určilo místo kvalifikace celkové pořadí šampionátu.

Jako první přišla na řadu kategorie Challenger, ve které barvy České republiky hájí Petr Kopfstein. Právě zde, v Rakousku navíc loni zvítězil v závodě a také celkově, v celém šampionátu. Kromě umění pilotů závod silně ovlivnil silný vítr a Petr, který je známý svým přístupem „bezpečnost především“ čistým výkonem opět skončil na „bedně“! Proti loňsku to nebylo zlato, ale stříbro, nicméně díky tomu, že jeho hlavní konkurent v boji o titul šampióna celého ročníku, Daniel Ryfa skončil bronzový, posunul se Petr do čela letošního šampionátu ve své kategorii!

Závod kategorie Master Class byl tradičně zahájen „rozstřelem“ všech čtrnácti soutěžících. V prvním kole Martin Šonka narazil na legendu Petera Besenyie z Maďarska a těsně si s ním dokázal poradit. Ve druhém kole ho čekal stále rychlejší Američan Goulian, ani on však rozjetého Martina nezastavil. ”Tyhle dvě kola se nám povedla. Oproti tréninkům jsme letěli čistě a velmi rychle. Nicméně nebylo to jednoduché. Nad tratí se totiž začal točit vítr, zesílil a průlet tratí ovlivňovali silné turbulence. Hodně pilotů s tím mělo problémy. Diváci si dokonce užili i pár pylon hitů,” řekl martin po závodě.

Martin Sonka (CZE)

Například domácí favorit Hannes Arch si s větrem neporadil a trefil pylon hned ve startovací bráně. Let už ani nedokončil a na tribunách to jen zahučelo. Naproti tomu velké množství českých fandů se mohlo těšit na představení jejich pilota ve finálové čtyřce. ”Věděli jsme, že sem přijede hodně fanoušků, ale že jich tu bude tolik, to jsme nečekali,” popisuje nadšeně Šonka. ”Doufáme, že jsme jim čtvrtým místem udělali radost, i když to oproti loňsku nevyšlo na stupně vítězů. My jsme nakonec s pěti body do celkového pořadí spokojeni, ale samozřejmě ten těsný rozdíl, o který nás porazil Američan Kirby Chamblis, trošku mrzí. Teď se hlavně musíme dobře připravit na poslední dva závody sezóny v Dallasu a Las Vegas a sebrat ještě co nejvíce bodů.”

Martin Sonka (CZE)

 

Oproti loňsku si tedy Martin ve Spielbergu o jednu příčku pohoršil, přesto ale z alpského okruhu Red Bull Ring bude odjíždět spokojeně. Pět bodů za čtvrté místo v šestém závodě Světového šampionátu Red Bull Air Race mu pomohlo udržet čtvrtou příčku v celkovém hodnocení šampionátu. A co víc, znovu o něco odskočil svým pronásledovatelům.

Po Evropské části sezony se teď závodní speciály rozeberou a v kontejnerech se přepraví na další zastávku do Dallasu. Tam se závod letí 26. a 27. září, 17. a 18. října pak následuje finále sezóny v Las Vegas.

Martin Sonka (CZE)

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.