Pilotinfo

Závod Red Bull Air Race s otazníky kolem penalizací českých závodníků

Přidáno: 02. Červenec 2017Autor:

Po právě skončeném závodu seriálu Red Bull Air Race v maďarské Budapešti zůstává zvláštní pachuť. Skoro jako by někdo chtěl přibrzdit vrůstající českou dominanci. Zvláštní, že oba čeští závodníci jak Petr Kopfstein, tak Martin Šonka obdrželi penalizaci, kterou kromě hlavního rozhodčího neviděl nikdo jiný … ani kamery. Je pravda, že po trénincích a kvalifikaci to začínalo vypadat, že Red Bull Air Race se mění na Mistrovství České republiky a to by dlouhodobě sledovanosti a atraktivitě závodů nepomohlo. Vždyť Martin Šonka ovládl oba tréninky a do kvalifikace vstupoval jako jasný favorit. V ní sice skončil po drobném překročení maximální hranice přetížení čtvrtý, za to hned za Petrem Kopfsteinem. Oba Češi tak měli opět „našlápnuto“ na stupně vítězů.

Martin Šonka ve finále v Budapešti Red Bull

První studené sprcha přišla, když Petr Kopfstein po fantastickém čase v Round 8, „dostal“ dvě sekundy penalizace za chybu při průletu bránou, kterou sice nikdo neviděl, ale stačilo to na to, aby přes něj do Final 4 prošel pozdější vítěz Kirby Chambliss. Martin Šonka svým časem (nejrychlejším v celé osmičce) dostal v rozstřelu Nicolase Ivanoffa pod tlak, ten chyboval a Martin postoupil do finále.

Ve finálové čtyřce pak Martin předvedl absolutně nejrychlejší čas celého závodu, jenže penalizace za nepovolené stoupání v bráně ho připravila o vítězství. „Když jsem přistál, říkal jsem si, že je škoda, že jsem takovou chybu udělal. Pak jsme si ale vyžádali materiály od rozhodčích a po jejich důkladném prostudování absolutně nechápu, za co jsem penalizaci dostal. Absolutně žádný prohřešek proti pravidlům jsme nikde nenašli. Bohužel ale nemůžeme ani protestovat a přišli jsme tak o jasné vítězství.“ V celkovém hodnocení šampionátu je Martin Šonka stále druhý, o dva body za Japoncem Muroyou. Teď se z toho ale příliš neraduje. „Když víte, že jsme tu měli vyhrát, vrátit se do čela šampionátu a navíc si vytvořit alespoň nějaký náskok, ale sporná penalizace Vás o to připraví, radovat se rozhodně nemůžete. Rozhodně ale nebudeme brečet a v příštím závodě v Kazani budeme chtít dokázat, že nahoru patříme,“ uzavírá Martin.

Závod nakonec  vyhrál Američan Chambliss před Kanaďanem McLeodem a třetím Japoncem Muroyou. Druhý český pilot Petr Kopfstein skončil rovněž po sporné penalizaci pátý. Petr je aktuálně pátý také v celkovém pořadí šampionátu s velmi těsným odstupem na čtvrté a třetí místo.

Další závod se letí 22. a 23. července v Kazani v Rusku a nám nezbývá doufat, že rozhodčí si „své dny“ vyčerpali v Budapešti.

Martin Šonka Red Bull Air Race finále Budapešť 2017

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.