Pilotinfo

Čáslavská letka připravuje specialisty pro Afghánistán. V NATO je nejaktivnější

Přidáno: 28. Duben 2011Autor:

Pilotům 212. taktické letky v Čáslavi, kteří se podílejí na výcviku předsunutých leteckých návodčích pro Afghánistán, poděkoval Jack B. Eggington, ředitel operací amerických vzdušných sil v Evropě.

„Děkuji za vaši podporu a prosím předejte mé poděkování 212. taktické letce. (…) Máme výsledky, na které můžeme být všichni pyšní,“ napsal nedávno Jack B. Eggington veliteli českých vzdušných sil brigádnímu generálovi Jiřímu Vernerovi. Generál Eggington ocenil také praktické dovednosti českých pilotů na strojích L159 a jejich stoprocentní nasazení při plnění úkolů.

Přímá letecká podpora je podle zástupce velitele čáslavské základny plukovníka Ondřeje Rejmana jedním ze základních kamenů výcviku 212. taktické letky. „Dopis podtrhuje důležitost letů pro výcvik leteckých návodčích, a zároveň potvrzuje význam 212. taktické letka a letounů L159 pro operace v Afghánistánu,“ dodává.

Čáslavští piloti se na výcviku, který organizuje výcvikové středisko amerických vzdušných sil v Evropě (AGOS – Air Ground Operations School), podílejí už čtvrtým rokem. Letka poskytuje celou čtvrtinu z celkového počtu svých výcvikových letů, což je nejvíc ze všech jednotek NATO, které se do výcviku rovněž zapojují.

Výcvikové středisko školí a certifikuje pozemní specialisty pro reálné nasazení v operacích. Pro piloty „Peřinovy“ letky znamená výcvik nejen pomoc koaličním partnerům, ale skvělý trénink i pro ně samotné. „Úkol, který plní v mezinárodním prostředí, jim dává tolik, co reálné nasazení ve skutečné misi. Lety na střelnici zároveň umožňují použití inertní i ostré munice, což výcvik dále zkvalitňuje,“ upřesňuje plukovník Ondřej Rejman.

Vloni například čeští piloti pomohli připravit víc než šest set vojáků výcvikových a poradních týmů Aliance (OMLT – Operational Mentor and Liaison Team) pro Afghánistán.

Kapitán Denis Dúbravčík upřesňuje: „O kvalitě výcviku pilotů L159 a výhodách spolupráce mezi výcvikovým střediskem a naší letkou svědčí i to, že na letošní rok je naplánováno dalších 300 letových hodin v německých a českých výcvikových prostorech. Z toho je již přibližně 60 hodin odlétáno.“

Autor: kapitánka Denisa Smitalová

Zdroj: www.army.cz

lehký podzvukový bitevník

Tematicky související články

Leave a Reply