Pilotinfo

České Alcy v nasazení nad Litvou

Přidáno: 16. Květen 2016Autor:

Od pondělí 9. května se účastní tradičně čtyři letouny L-159 ALCA a personál převážně 212. taktické letky z Čáslavi cvičení Baltic Eye 2016 v Litvě. To se odehrává na základně v Šiauliai.

Šiauliai v Litvě a Čáslav jsou díky letectvu již déle propojeny nejen kvůli misím Air Policing, ale také díky výcvikovým aktivitám, kterou je i letošní Baltic Eye. Cvičení je z praktických důvodů rozdělené do dvou částí – květnové a červencové. Hlavním smyslem je příprava litevských naváděčů (GCI – Ground Control Interset) na zásahy vůči letounům narušujícím vzdušný prostor státu.

Letečtí řídící však nemají dostatek možností a kapacit, především letounů, pro simulaci zmíněných situací. Proto se opět organizuje toto cvičení, které má za úkol připravit a vycvičit litevský personál v radarovém navádění letadel (tzv. CRC – Control and Reporting Centre). Pro český personál je to zase možnost procvičovat procedury s koaličními partnery v jiném než dobře známém domácím prostředí.

Aero L 159 letiště Siauliai Litva

Zásah proti narušiteli vzdušného prostoru Litvy

Při cvičení Baltic Eye létají letouny ALCA nejčastěji ve dvojicích. Scénář probíhá výhradně podle litevských instrukcí na dvou úrovních – při prvním typu letů sehrává jeden z českého tandemu narušitele a druhý vůči němu zasahuje. Ve druhém případě naši piloti sehrávají roli těch „špatných“, tedy narušitelů vzdušného prostoru, na které jsou naváděni ochránci litevského teritoria. Na základně Šiauliai jde aktuálně o letouny Portugalska (4 stíhací letouny F-16). Litva totiž nemá vlastní nadzvukové letectvo a Air Policing zajišťují již tradičně spojenci z NATO. Portugalci jsou ovšem vyčleněni především pro ostrou hotovost, a proto probíhá většina letů v prvním módu.

Celá režie cvičení Baltic Eye se odehrává v rámci protivzdušné a protiletadlové obrany NATO (NATINAMDS – NATO Integrated Air and Missile Defence System). Naše L-159 ALCA se účastní tohoto cvičení již od roku 2007. Pro tento rok se plánují čtyři letové mise na den. Akce se účastní necelé tři desítky příslušníků čáslavské letecké základny.

Aero L159 alca Lockheed martin F16

Aero L 159 na cvičení baltic eye 2016

Tematicky související články

Leave a Reply