Pilotinfo

Ministerstvo obrany bilancovalo a prezentovalo své plány … i v letecké technice

Přidáno: 24. Leden 2017Autor:

Včera se na Ministerstvu obrany konala tisková konference, která shrnula období od nástupu Martina Stropnického do funkce ministra a současně, zde bylo prezentováno, co by ministr rád zrealizoval v oblasti akvizic do konce svého aktuálního mandátu. To co zajímá naše čtenáře zaznělo z úst ministra a jeho ekonomického náměstka Pavla Berana.

Ministr Stropnický, připomněl vyjednání a následné uzavření nové smlouvy na pronájem víceúčelových stíhacích letounů JAS 39 Gripen a to na dalších dvanáct let s dvouletou opcí na její možné prodloužení. Celková náklady tohoto kontraktu mají do roku 2027 dosáhnout částky 20,4 miliardy korun. Dále se podařilo uzavřít servisní smlouvu s výrobcem na podporu provozu letounů Aero L 39 a L 159 a smlouvu na dodávku dalších cvičných L 159T. Za velký úspěch pak ministerstvo považuje uzavření smlouvy na dodávky čtyř nových letištních radiolokátorů, za celkem 651 miliónů korun a ukončení výběru dodavatele 3 D mobilních radiolokátorů MADR.

Ještě v tomto roce pak ministr Stropnický předpokládá, že se podaří uzavřít komplexní smlouva na servis vrtulníků řady Mi (konkrétně Mi 8, Mi 17, Mi 171 a Mi 24/35), kterou bude zajišťovat státní podnik LOM Praha a.s. Na dobré cestě by mělo být také potvrzení vítěze soutěže na dodavatele dvanácti nových víceúčelových vrtulníků. Zde se nejčastěji hovoří o strojích Airbus Helicopter AH 135M, nicméně ani včera, tyto informace nikdo ze zástupců Ministerstva obrany nekomentoval.

vrtulník H145M Mock-Up

Pokračovat bude také úspěšná a spojenci vysoce oceňovaná výcviková mise v Iráku, kde specialisté z 212. taktické letky ze základny v Čáslavi mentorují irácký letový i pozemní personál při provozu letounů Aero L 159.

Náměstek ministra Pavel Beran, pak informoval, že Ministerstvo obrany plánuje v příštích deseti letech investovat do Vzdušných sil Armády ČR minimálně čtyřicet miliard korun. Zajímavá pak byla také jeho zpráva o projektu Základen 21. století, do kterého jsou již v první etapě zařazeny letecké základny Pardubice a Praha – Kbely.

Aero L159 alca Lockheed martin F16

Tematicky související články

Leave a Reply