Pilotinfo

Od zítřka začíná největší letošní letecké cvičení v ČR

Přidáno: 02. Září 2014Autor:

Ve dnech  3. až 15. září 2014 se uskuteční na území České republiky mezinárodní taktické cvičení Ample Strike (AMSE14). Cílem společného výcviku aliančních jednotek bude primárně sladění činnosti pilotů taktického letectva s činností předsunutých leteckých návodčích při podpoře pozemních operací. Dále poskytnout vhodné prostory a zázemí pro zvýšení odbornosti v procedurách přímé letecké podpory, standardizace postupů a interoperability těchto vojenských specialistů, kteří jsou nasazováni v zahraničních operacích ISAF na území Afghánistánu. Zároveň cvičení slouží k udržení a rozvoji schopností útvarů AČR v poskytování podpory hostitelskou zemí zahraničním jednotkám při vedení činnosti na území ČR.

Mezinárodní cvičení bude probíhat z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou, 21. základny taktického letectva v Čáslavi a 24. základny dopravního letectva Praha – Kbely, dále ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá. Podpora činností prvků pozemních sil pak bude zajišťována z 15. ženijního pluku v Bechyni.

Letové dny cvičení jsou plánovány od 8. do 12. září denně od devíti hodin ráno až do třiadvacáté hodiny v noci, a to zejména v prostorech Náměšť, Libavá, Boletice a Bechyně. Noční lety budou omezeny na nezbytně nutné minimum.

Účast na cvičení přislíbilo 11 členských států NATO (Belgie, Dánsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Slovensko, USA a Velká Británie), a to buď zapojením letecké techniky, nebo účastí předsunutých leteckých návodčích a instruktorů. Řádově se bude jednat o 1 400 cvičících (z toho 300 zahraničních účastníků) a dále o 30 kusů letecké a 50 kusů pozemní techniky.

JAS 39 Gripen pilotinfo

Tematicky související články

Leave a Reply