Pilotinfo

easyJet představil své výsledky za finanční pololetí 2016

Přidáno: 15. Květen 2016Autor:

Největší zahraniční pravidelný dopravce na pražském letišti, společnost easyJet, oznámil výsledky za šestiměsíční období končící 31. března 2016. Příjmy za sedadlo při konstantní měně meziročně klesly o 4,2 %, resp. o 6,6 % za sedadlo dle vykázaných údajů, na 51,29 libry. Disciplinovaná alokace kapacity, stabilní vytíženost letů a silné říjnové výsledky byly negativně vyváženy sníženou poptávkou v důsledku teroristických útoků v Šarm aš-Šajch, Paříži a Bruselu. Náklady na sedadlo vyjma nákladů na pohonné hmoty vzrostly o 0,5 % a včetně nákladů na pohonné hmoty poklesly o 4,3 % (po očištění od kurzových vlivů). Dle vykázaných údajů celkové náklady na sedadlo poklesly o 5,0 % na 51,98 liber. Příjem před zdaněním po očištění od kurzových vlivů 5 milionů liber (H1 2015: 7 milionů liber); udržování všeobecně mírných margin. Nepříznivý devizový dopad 33 milionů liber, včetně 4 milionů liber vztahujících se k novému ocenění rozvahy. Snížení nákladů na sedadlo bylo primárně způsobeno nižšími cenami pohonných hmot. Dopad častějších narušení provozu, hlavně z důvodů teroristických akcí, byl kompenzován výhodami přechodu na větší letadla a úspornými opatřeními společnosti easyJet.

Nové základny byly otevřeny v Benátkách a Barceloně. Společnost easyJet předčasně opustila svou základnu na letišti Fiumicino a přesunula letadla pro zajištění lepších příjmů. První sezónní základna bude otevřena na letišti Palma de Mallorca v létě 2017. Velmi dobrý rating v odvětví a úspěšné vydání dluhopisů v únoru vynesly 500 milionů euro. easyJet na konci prvního pololetí disponoval hotovostí a vklady na peněžním trhu ve výši 1,057 milionů liber, což představuje meziroční nárůst o 81 milionů liber. V průběhu šestiměsíčního období končícího 31. března 2016 easyJet vynesl svým akcionářům běžnými dividendami 219 milionů liber (resp. 55,2 pence na akcii) při výplatním poměru 40 % za rok končící 30. září 2015.

„V průběhu prvního pololetí vykázal easyJet silné finanční výsledky. Zákaznická poptávka byla ve Spojeném království podporována i tzv. plážovým cestováním, které poskytlo zdravý start do pololetí. Rekordní lyžařská sezóna pak společnosti easyJet pomohla dosáhnout navýšení počtu cestujících a vyšších příjmů v H1. Zákazníci si užívali nízkých cen, které se meziročně snížily o 6 %, a to již druhým rokem v řadě. Jedná se o důsledek nižších cen pohonných hmot, jehož benefit přenášíme dál na naše zákazníky. Aktivní kontrola nákladů pak pomohla udržet margin. Tyto výsledky jsou jasnou demonstrací síly a unikátní kombinace evropské přední dopravní sítě spojené s přátelskými službami, nízkými cenami a vedoucí pozicí v digitální a datové oblasti společnosti easyJet. Věříme, že v průběhu celého roku znovu navýšíme počet cestujících, příjmy a zisk,“ řekla Carolyn McCall, výkonná ředitelka společnosti easyJet.

easyJet 250th Airbus

Tematicky související články

Leave a Reply