Pilotinfo

Skupina Emirates Group rostla i v uplynulém půlroce

Přidáno: 16. Listopad 2014Autor:

Skupina Emirates Group oznámila své půlroční výsledky, které ukazují stabilní výkon a růst, a to i přes náročné podnikatelské prostředí vyznačující se přetrvávajícími obavami z epidemie, regionálními konflikty a oslabením globálních trhů. Příjmy Emirates Group dosáhly 47,5 miliard AED (12,9 miliard USD) za prvních šest měsíců fiskálního roku 2014-15, což je o 12 % více oproti stejnému období loňského roku, kdy příjmy činily 42,3 miliardy AED (11,5 miliardy USD). Čistý zisk Emirates Group vzrostl na 2,2 miliardy AED (607 milionů USD), což představuje nárůst o 1 % oproti loňským výsledkům. Hotovostní pozice skupiny byla k 30. září 2014 16,1 miliardy AED (4,4 miliardy USD), pro srovnání k 31. březnu 2014 hotovostní pozice činila 19,0 miliard AED (5,2 miliard USD). To je způsobeno probíhajícími investicemi zejména do nových letadel a dalších projektů společnosti v oblasti infrastruktury. „Jako největší provozovatel na mezinárodním letišti v Dubaji jsme také byli nejvíce zasaženi 80-ti denní modernizací rozjezdové dráhy. Nicméně jsme s tím počítali a vytvářeli proto pečlivé plány na minimalizaci dopadů na provoz a obchod jak pro Emirates, tak dnatu. Úspěch těchto plánů lze vidět v našem celkovém růstu během tohoto šestiměsíčního období i navzdory této situaci,“ řekla Jeho Výsost Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, předseda představenstva a generální ředitel Emirates Airline a Emirates Group. A dodal: „Pouze vnější hrozby, které nemůžeme předvídat nebo přímo řídit, jako jsou například celosvětový ekonomický neklid, vypuknutí eboly, kolísání měnových kurzů a regionální konflikty, mohou negativně ovlivnit naše úsilí a plány. Tyto problémy se hromadí a mají dopad na obchodní leteckou dopravu a cestování a nevykazují žádné známky rychlého vyřešení. Proto je pro další růst důležité, abychom zůstali ostražití. Schopnost přizpůsobit se a rychle jednat bude určovat náš pokračující úspěch. Do budoucna budeme bedlivě sledovat tyto výzvy, ale zaměříme se také na naše dlouhodobé cíle a budeme investovat do infrastruktury Emirates i dnaty.“ V posledních šesti měsících se skupina nadále rozvíjela a rozšiřovala svou zaměstnaneckou základnu. Celkový počet zaměstnanců byl oproti 31. březnu 2014 navýšen o 5 % na více než 79 000.

dopravní letadlo

EMIRATES AIRLINE

Během prvních šesti měsíců fiskálního roku získaly Emirates 13 širokotrupých letadel – 6 letounů A380 a 7 Boeingů 777. Dalších 11 nových letadel má být dodáno do konce fiskálního roku (31. března 2015). Emirates také rozšířily svoji celosvětovou síť linek zavedením letů do čtyř nových destinací – Abuja, Chicago, Oslo a Brusel. S každým novým městem, které společnost Emirates svým zákazníkům po celém světě nabídne, exponenciálně navýší počet možných letů mezi městy. Díky největší flotile letadel A380 a Boeing 777 na světě Emirates svým zákazníkům poskytují stále lepší spojení do celého světa s jedinou zastávkou v Dubaji. K 30. září Emirates létají do 146 destinací v 83 zemích, v loňském roce to bylo 137 měst v 77 zemích.

Navzdory nečekaným vnějším okolnostem, které vedly leteckou společnosti k pozastavení nejvyššího počtu linek za rok a dočasnému omezení pozemní části flotily v důsledku uzavření dráhy, a i přes sílící americký dolar vůči ostatním hlavním měnám ovlivňujícím výnosy, jsou Emirates i nadále v zisku. V první polovině fiskálního roku 2014-15 dosáhl čistý zisk Emirates 1,9 miliardy AED (514 milionů USD), což je o 8 % více oproti stejnému období loňského roku. Ceny pohonných hmot v průměru klesly pouze mírně, a to ke konci šestiměsíčního období. Palivo zůstalo velkou složkou nákladů letecké společnosti představující 38 % provozních nákladů ve srovnání s 39 % v průběhu prvních šesti měsíců loňského roku. V první polovině finančního roku 2014-15 Emirates zaznamenaly trvalý obchodní růst, a to jak z hlediska nabízené kapacity, tak uskutečněné přepravy. Kapacita měřená počtem sedadel za každý kilometr (ASKM) se zvýšila o 6,5 %, zatímco osobní přeprava měřená v příjmu z jednoho cestujícího na kilometr (RPKM) se zvýšila o 9,8 %, přičemž disponibilní kapacita sedadel vzrostla v průměru na 81,5 %, v porovnání s loňskými 79,2 %. Emirates přepravily 23,3 milionů cestujících v období od 1. dubna do 30. září 2014, o 8,4 % více oproti stejnému období loňského roku. Objem přepraveného nákladu vzrostl o 5,4 %, což je pozoruhodný růst a výkon oproti vývoji na trhu.

Příjmy Emirates, včetně ostatních provozních výnosů, činily 44,2 miliard AED (12,0 miliard USD). V porovnání s loňskými 39,8 miliardami AED (10,8 miliardami USD) jde o 11% nárůst, což je projevem silné poptávky v osobní a nákladní dopravě.

Boeing 777 Emirates SkyCargo v novém terminálu

DNATA

dnata i nadále rozšiřovala své mezinárodní obchodní působení a zvyšovala investice do infrastruktury a provozu, který nyní pokrývá 38 zemí. Příjmy dnaty, včetně ostatních provozních výnosů, jsou 4,6 miliardy AED (1,2 miliardy USD), ve srovnání s 3,7 miliardy AED (1 miliardou USD) v loňském roce. Celkový zisk dnaty klesl o 26 % na 339 milionů AED (92 milionů USD). To bylo způsobeno řadou faktorů včetně modernizace rozjezdové dráhy na mezinárodním letišti v Dubaji, kvůli které dnata provozovala v tomto období méně letadel, a nákladů vynaložených na spuštění a zavedení provozu v Dubai World Central. Provoz letiště i nadále představuje největší podíl na tržbách dnaty a činí 1,4 miliardy AED (388 milionů USD), což je o 3 % více ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Počet letadel provozovaných dnatou klesl o 1 % na 140 582.

Palubní catering provozovaný dnatou zaznamenal silný růst a přispěl 1 miliardou AED (280 miliony USD) k celkovým příjmům, což je o 15 % více. Počet dodaných jídel byl 24,7 milionu za první pololetí fiskálního roku, o 10 % více oproti loňskému roku. Příjmy z cestovních služeb dnaty činí 873 milionů AED (238 milionů USD), o 161 % více oproti stejnému období loňského roku. Cestovní divize rozšířila svoji mezinárodní nabídku díky akvizici společnosti Gold Medal ve Velké Británii, což přispělo k podstatnému zvýšení čistých tržeb divize o 29 % na 3,8 miliardy AED (1 miliardu USD). Nákladní divize dnaty zažila také růst, příjmy vzrostly o 18 % na 644 milionů AED (175 milionů USD), zejména kvůli nárůstu tonáže o 3 % na 835 979 tun.

flotila Emirates

Tematicky související články

Leave a Reply