Pilotinfo

Helicopter Show 2018 se v Hradci Králové uskuteční již tuto sobotu

Přidáno: 09. Květen 2018Autor:

Spojení silných strojů a profesionálů na zemi i ve vzduchu znovu přiláká na královéhradecké letiště desetitisíce návštěvníků. Nejlepší jezdci i nejzkušenější piloti předvedou své umění již 11. a 12. května 2018 na letišti v Hradci Králové v rámci nejrozsáhlejší letecké a motoristické show v České republice. V letošním roce připravili organizátoři mnoho novinek.

Páteční program Helicopter Show je tradičně připraven pro odbornou veřejnost i školy. „Profesionálové z řad složek IZS budou diskutovat nad tématy spojenými s leteckou záchrannou službou. Chybět nebude ani praktický výcvik leteckých záchranářů a složek IZS při záchraně osob z železničních vozidel (vagónů) v nepřístupném terénu na nádraží v Předměřicích nad Labem. V dopoledních hodinách budou odborní pracovníci školit děti v oblasti prevence, dodržování bezpečnosti a záchraně lidských životů včetně samotné resuscitace. Hasiči a piloti vrtulníku navíc ukážou, jak to funguje při jejich zásahu,“ komentuje za organizátora Helicopter Show Daniel Tuček.

Hlavní letový program bude pořádně nabitý

Sobotní program, který vypukne v 9:00 v obou areálech, je určen pro širokou veřejnost. Doprovodný program Helicopter Show nabídne ukázky činnosti hasičů, policistů, zdravotníků, kynologů a mnoha dalších. Na své si opět přijdou rodiny s dětmi. Pro nejmenší diváky bude připraveno mnoho soutěží a přesun mezi aktivitami jim zpříjemní turistický vláček. Hlavní letový program Helicopter Show začne ve 13:00, přičemž předskokani hlavního letového programu se na nebi ukážou již ve 12:00. Naopak Rally Show naladí návštěvníky hned od rána. Na okruhu se v úvodu předvedou historické vozy a legendy motorsportu, které paralelně doplní drifty a okruhové vozy.

V průběhu celého dne s výjimkou hlavního letového programu budou probíhat vyhlídkové lety na vrtulnících.

Pověstné třešničky na dortu v barvách Red Bullu přichystali organizátoři rovnou tři. Nebe rozzáří vystoupení akrobatického pilota Martina Šonky s letounem Extra 300 SR, který hájí české barvy ve světové sérii Red Bull Air Race a také jeho konkurenta z této série Petra Kopfsteina se strojem Extra 330SC. Dalším zástupcem hájícím barvy Red Bull bude jediný letu schopný a registrovaný vrtulník Bristol 171 Sycamore na světě, který předvede Siegfried „Blacky“ Schwarz. Vrtulník, jehož výroba začala před více než 70 lety, je lákadlem pro všechny návštěvníky.

Německé letectvo 1st Squadron Naval Airwings navíc nabídne návštěvníkům možnost prohlédnout si i kabinu vrtulníku Westland SeaKing MK 41.  Kromě toho se návštěvníci Helicopter show mohou těšit na autogramiádu pilotů i motocyklového závodníka.

 vrtulník Sea King BundesMarine

Představí se bezpočet vrtulníků i luxusních vozů

Statickou ukázku vrtulníků doplní luxusní a sportovní vozy jako Ferrari, Porsche, Lamborghini Huracan Super Trofeo EVO a mnoho dalších. Návštěvníci si prohlédnou i formuli BMW, která ve své době stála u jezdeckých začátků například několikanásobného mistra světa Sebastiana Vettla, Nico Rosberga a mnoha dalších jezdců. Díky spolupráci s Friends Fest na Helicopter Show objevíte kousek Ameriky a kouzlo veteránů i nejnovějšího modelu Fordu Mustang.

„Diváci se mohou těšit také na vystoupení letounů Piper PA18 Super Cub, Swift, nebo Zlín C 305. Svou účast potvrdila také armáda, která přiletí s vrtulníky Mi171Š, W3A Sokol a poprvé i Mi-24. Vrtulníky Mi-2 a Mi-17 se bude prezentovat společnost LOM Praha, která dorazí i s letounem L-39. Opět zde budou zastoupeni výrobci jako Airbus Helicopters, Enstrom, Sikorsky, Robinson, Bell Helicopters, Pilatus, Beechcraft, Mil nebo Cirrus,“ dodává Daniel Tuček.

Mil Mi 24 pilotinfo

Silná partnerství zaručí ten nejpestřejší program plný praktických ukázek

Jako každý rok podpoří Helicopter show svou účastí řada partnerů. Chybět nebudou ukázky činnosti hasičských jednotek z Hradce Králové a Liberce, Správy železniční a dopravní cesty, Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, Policie ČR, Záchranné brigády kynologů, Asociace Záchranný kruh, Celního úřadu pro Královéhradecký kraj, Trans Hospital, Červeného kříže a mnoha dalších. Spolu s Generali si návštěvníci uvědomí důležitost používání bezpečnostních pásů na simulátoru otočení vozu.

Zásah všech složek IZS společně s vrtulníky u simulované hromadné nehody je každoročně velmi oblíbený, proto se na něj diváci mohou těšit i v letošním roce.

HELICOPTER SHOW 2015

Rally show nabídne monopost Formule 1

Rally Show opět otevře autodrom CzechRing pro závodní speciály a již tradičně přivítá nejlepší české teamy rally. Na startovní listině nebudou chybět ani legendy a historické závodní stroje. Okruhové speciály a divácky atraktivní drifty i sportovní vozy využijí polygon. Tato kombinace umožní start většímu počtu aut a pro diváky paralelní sledování obou tratí. Na offroadové dráze i mimo areál si mohou návštěvníci vyzkoušet nové modely aut.

Zajímavosti z motoristické sportovní show prozrazuje organizátor Karel Pohner: „Letošní ročník Rally Show představí poprvé v ČR monopost Formule 1 stáj Red Bull, tuto statickou ukázku F1 doplní mnoho historických sportovních a závodních speciálů.  Další z novinek 2018 budou lety freestyle motokrosaře Petra Piláta, který bude létat ve výšce 12 metrů nad závodní dráhou a projíždějícími vozy. Na Autosalon Show okouzlí diváky novinky světových automobilek.“

Na chvíli závodním jezdcem nebo kopilotem

Vyzkoušet si jízdu v závodních autech nebo let v helikoptérách na vlastní kůži a navštívit depa plná legend světového motorsportu a helikoptér, to je sen většiny z fanoušků. Návštěvníci si mohou užít jízdu ve většině závodních speciálů na rally duálním okruhu se skokem přes most, v okruhových speciálech, driftech nebo sami řídit driftovací speciál (letošní premiéra). Opravdové dětské závodní stroje vybavené bezpečnostními prvky si otestují i nejmenší závodníci. Jsou připraveny motokáry, dětské buginy a čtyřkolky. Ti odvážní se svými rodiči pocítí, jaké to je, převrátit se s autem na střechu, narazit do zdi nebo řídit formuli 1 na simulátorech.  Děti mohou také bagrovat, řídit RC modely nebo skákat v legendárním skákacím autě VW brouk. Tatínkové si vyzkouší elektrická kola a jízdní vlastnosti nových sportovních automobilů z široké nabídky autosalonů.

Doplňující informace:

Paralelní konání největší letecké akce zaměřené na vrtulníky s Rally a Autosalon Show přilákalo v minulých letech na letiště téměř tři desítky tisíc diváků. Povědomí o akci sahá až za hranice nejen východních Čech, ale i České republiky. Akce přivítá fanoušky z Nizozemí, Rakouska, Maďarska, Slovenska i Polska. Hlavní programy obou akcí budou na sebe navazovat. Diváci si užijí na jeden vstup bohatý program ve vzduchu i na zemi, včetně zážitkových jízd a letů na vlastní kůži. Vstup na nejrozsáhlejší leteckou a motoristickou show v České republice mají děti do 150 cm i osoby ZTP zdarma. Parkovné je rovněž zdarma a je zajištěno v prostoru letiště v dostatečné kapacitě, proto organizátoři žádají návštěvníky, aby neparkovali podél silnic před letištěm. Aby návštěvníci stihli vidět to nejlepší z obou akcí, doporučují organizátoři dojet na Helicopter show na čas zahájení, tedy v 9:00.

Petr kopfstein Red Bull Air Race Spielberg 2016

Tematicky související články

Leave a Reply