Pilotinfo

Již tuto neděli přechází letiště Praha Ruzyně na zimní letový řád

Přidáno: 25. Říjen 2012Autor:

V neděli 28. října bude na Letišti Praha Ruzyně LKPR zahájen provoz podle zimního letového řádu. Od konce října do 30. 3. 2013 zde plánuje operovat 47 leteckých společností, z nich pak 42 na linkách pro cestující a 5 cargo dopravců. Zimní letový řád obsahuje pravidelná spojení do 92 míst ve 42 státech. Pozitivním trendem, který je zaznamenán v předchozím období, je vzrůstající počet tzv. lokálních cestujících, tedy těch, kteří z Prahy odlétají nebo do Prahy jako cílové destinace přilétají. Očekává se, že jejich počet meziročně vzroste přibližně o 2 %.

Zimní letový řád 2012/2013 přinese několik nových destinací, kam se bude z Prahy létat. Od 19. 12. bude letecká společnost SmartWings 2x týdně operovat přímou linku z Prahy do Miami s typem Boeing 737. Oproti stejnému období minulého roku se v zimním letovém řádu objevují nové destinace, které začaly být leteckými společnostmi operovány již v letní sezóně. Jsou to tyto nové destinace: Nižnij Novgorod (2x týdně České aerolinie a 1x týdně, Ural Airlines), Tirana (3x týdně, Belle Air), Toulouse (2x týdně, Air France) a Ufa (3x týdně, České aerolinie).

Největší počet destinací s přímým spojením z Prahy je pro nadcházející sezónu plánován do Ruska, kam směřuje již 12 tratí s pravidelným provozem. Následuje Velká Británie s devíti, Itálie s osmi a Německo se sedmi destinacemi. Mezi top destinace v počtu pravidelných leteckých spojení patří na prvním místě moskevské Šeremetěvo (60 odletů týdně), pařížské letiště Charles de Gaulle (57 odletů týdně). Frankfurt (52 odletů týdně), Amsterdam (44 odletů týdně) a Dűsseldorf (42 odletů týdně). Sedačková kapacita v rámci pravidelné přepravy nejvíce narostla u linek do Paříže/Charles de Gaulle, Tel Avivu a Curychu.

V rámci charterové dopravy plánují letecké společnosti nárůst sedačkové kapacity o 2 %. Z hlediska plánované kapacity je na prvním místě Holidays Czech Airlines. Vedle tradičních letovisek v Egyptě a na Kanárských ostrovech, jež patří k nejfrekventovanějším zimním prázdninovým cílům, se bude létat i do vzdálenějších míst, jakými jsou např. Punta Cana v Dominikánské republice, Sal na Kapverdách, Zanzibar v Tanzánii, Mombasa v Keni, kubánské Varadero, mexický Cancún, venezuelský Porlamar nebo Bangkok v Thajsku. K největšímu nárůstu plánované kapacity pak došlo u egyptských destinací Hurghada a Marsa Alam a u linek do Punta Cana a Varadera.

Doplňující informace:

Souhrn novinek – pravidelná doprava:
4 nové letecké společnosti: Aegean Airlines, Belle Air, Bulgaria Air, Darwin Airlines
5 nových destinací: Miami, Nižnij Novgorod, Tirana, Toulouse, Ufa
19 destinací s navýšením kapacity: nejvíce – Paříž/Charles de Gaulle, Tel Aviv, Curych, Mnichov, Moskva/Šeremetěvo, Oslo, Dubaj, Barcelona, Miláno/Malpesa, Helsinky

Letiště Praha Ruzyně

Štítky: , , ,

Tematicky související články

Leave a Reply