Pilotinfo

Runway Park na pražské Ruzyni o víkendu připomene československé letce RAF

Přidáno: 12. Srpen 2020Autor:

Máme tu jeden z významných dnů československého vojenského letectva, návrat našich letců sloužících v řadách RAF zpět do vlasti. Letiště Praha otevřelo na celé léto Runway Park a právě tento víkend se tentokrát ponese v duchu letectví a připomínky 75. výročí příletu československých letců RAF po 2. světové válce do Prahy.

Návrat letců RAF PRG 1945_0001

Návštěvníci se mohou na Letišti Praha těšit na věrnou maketu bojového letounu Supermarine Spitfire, vojenské stany britského Královského letectva, dobové uniformy i ukázku předmětů používaných válečnými piloty. Vojenské zájmové spolky si také připravily přednášku nejen o ikonickém Spitfiru a o životě letců, ale zejména ukázku letecké přípravy bombardérů a stíhačů RAF.

Při příležitosti konající se vzpomínkové akce v prostorách historického terminálu Letiště Praha očekává, že by mohli návštěvníci Runway Parku kolem sobotního poledne zahlédnout i průlet stíhacích letounů JAS-39 Gripen. Navíc v sobotu odpoledne by se pak přímo v Runway Parku měla objevit zajímavá letadla, například DHC-2 Beaver, M1D Sokol nebo Zlín 143. Změny programu jsou z organizačních důvodů vyhrazeny. Dále se mohou příchozí těšit opět na Evropskou vesmírnou agenturu či na zábavní program od ŠKODA AUTO. Detailní program na každý den je k dispozici na www.runwaypark.cz.

DH Beaver

Ve spolupráci s Planes.cz připravilo Letiště Praha fanouškům letadel na sobotu a neděli workshop o tzv. plane spottingu. Návštěvníci Runway Parku tak mají jedinečnou příležitost popovídat si o tomto speciálním zájmu a dozvědět se, jak rozeznat typy letadel či jak stroje správně fotografovat.

Jako každý víkend budou v Runway Parku také již tradiční komentované prohlídky speciální letištní techniky. Dále několik ukázek letištních profesí, jako psovodů, kteří se svými zvířecími pomocníky představí, co jejich práce na mezinárodním letišti obnáší. Nedílnou součástí programu bude i představení letištních hasičů či prohlídka letadla Airbus A319.

Letiste Praha Runway Park hasiči Letiště Praha Runway Park výstavní plocha

 

Do Runway Parku se návštěvníci dostanou buď městskou hromadnou dopravou (linka 100, 119 a 191) – zastávka na znamení Runway Park přímo před vstupem do zábavního parku, nebo automobilem s možností parkování na Letišti Praha v parkovacím domě PC COMFORT za zvýhodněnou cenu 100 Kč za den při online rezervaci předem nebo po předložení vstupenky z Runway Parku na dispečinku. Následně ze zastávky na Terminálu 1, který je hned u parkovacího domu, bude v krátkých intervalech jezdit kyvadlová doprava zdarma nebo městská hromadná doprava (linka 100, 119 a 191) na zastávku Runway Park. Při vstupu do Runway Parku se prochází bezpečnostní kontrolou.

Vstupenky do Runway Parku jsou k dostání online v prodejní síti GoOut.cz či na webových stránkách Letiště Praha www.runwaypark.cz, kde návštěvníci najdou také kompletní informace včetně programu na jednotlivé víkendy. Cena vstupného do Runway Parku je pro dospělé za 180 Kč, pro děti od 3 do 15 let za 120 Kč a rodinné vstupné (dva dospělí a dvě děti) za 450 Kč.

spitfire na letišti Praha 2020

Tematicky související články

3 Responses to “Runway Park na pražské Ruzyni o víkendu připomene československé letce RAF”

 1. 1
  Joe, Čeští RAFáci Says:

  Tábory RAF s výstavkami, informacemi o letcích a živými ukázkami
  http://rafaci.cz
  http://276.cz
  (k upřesnění a doplnění dalších konkrétních spolků, protože je výše prezentován jen jediný)

  Články o návratu čs. letců z Velké Británie
  http://rafaci.cz/?sekce1=cs_letci&sekce2=navrat … přehled letců, vzpomínky
  https://fcafa.com/2020/08/13/13-august-1945-finally-home/ … detaily o organizaci návratu s řada detailních informací

 2. 2
  Quax Says:

  Naše zpráva vycházela z tiskové zprávy Letiště Praha a tam bohužel byl uveden pouze jeden spolek. Díky za doplnění.

 3. 3
  Joe, Čeští RAFáci Says:

  Závislost na obsahu zdrojových informací samozřejmě chápu.
  Děkuji Vám za milou vstřícnost.

Leave a Reply