Pilotinfo

Deset let provozu L 159

Přidáno: 06. Prosinec 2010Autor:

Aero Vodochody a.s. spolu s armádou České republiky slaví 10. výročí zahájení provozu letounů L 159. Právě před 10 lety, v prosinci 2000 byly první dva letouny L 159 dodány na leteckou základnu v Čáslavi.

K 10. výročí zahájení provozu L 159 byla 2. prosince na 21. letecké základně v Čáslavi uspořádána technická konference, která shrnula jak dosavadní zkušenosti z provozu bojového a výcvikového systému L 159, tak i jeho budoucí výhledy. Význam systému L 159 a dosavadní práci základny vysoce ocenil velitel společných sil AČR genmjr. Ing. Hynek Blaško. Velitel vzdušných sil. brig. gen. Jiří Verner se věnoval klíčové roli L 159 v českých Vzdušných silách. Zmínil počátky zavádění L 159, kdy se poprvé v českých Vzdušných silách objevily nové technologie a systémy typické pro západní bojové letouny, jeho postupné osvojování až po současnost, kdy L 159 zařazené ve výzbroji 212. taktické letky plní nejen celou řadu bojových úkolů ale také mají klíčovou roli při přípravě pilotů pro nadzvukové GripenyPrávě letošnímu vítězství českých Gripenů na setkání tzv. tygřích letek „Tiger Meet“ podle generála Vernera významně pomohla příprava českých pilotů na L 159. Zavedení L 159 v českých Vzdušným silách zajistilo přechod na západní standardy a české L 159 se pravidelně a úspěšně účastní různých cvičení koalice NATO a zajišťují ochranu důležitých mezinárodních akcí. L159 se například podílely na ochraně vzdušného prostoru během pražského Summitu NATO v roce 2002 nebo během pražského setkání prezidentů USA a Ruska v roce 2010.

„V mnoha ohledech náš systém nemá ve světě konkurenci. Našim zákazníkům zaručujeme nejen cenově nejvýhodnější řešení, ale především vysokou spolehlivost a široké možnosti zapojení místního průmyslu“ dodává prezident společnosti Ladislav Šimek.

Bojový a cvičný systém L 159 tvoří jednomístné i dvoumístné verze letounu L 159, systém logistické podpory, pozemní výcvikový systém a prostředky pro plánování a vyhodnocování letů. Pro letouny české armády AERO Vodochody a.s. zajišťuje řadu modernizačních programů a kromě toho letouny nabízí celé řadě zahraničních zákazníků jako jsou například Irák, Indonésie, Maďarsko nebo Polsko.

L 159 navazuje na předchozí generace proudových cvičných letounů AERO – L 29 Delfín, L 39 Albatros a L 59 Super Albatros, kterých bylo do celého světa prodáno více než 6700 kusů.  Tím se Aero Vodochody stalo největším výrobcem letadel této kategorie na světě. AERO Vodochody a.s. je dnes firmou, která své schopnosti staví na devadesáti letech zkušeností, na inovacích a na spolupráci s předními výrobci letecké techniky jako jsou např. Alenia Aeronautica, Boeing, Bombardier, Embraer, Saab, Sonaca a především Sikorsky Aircraft Corporation, od kterého AERO Vodochody získalo ocenění UTC za nejlepšího dodavatele roku 2010.

Deset let provozu L 159

Štítky: , ,

Tematicky související články

One Response to “Deset let provozu L 159”

  1. 1
    Letecký Fanda Says:

    V mnoha ohledech náš systém nemá ve světě konkurenci…..to teda opravdu nemá

Leave a Reply

Oprava letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro opravu letounů.