Pilotinfo

Prezentace virtuálního řízení letového provozu a pilotáže na Letišti Karlovy Vary tuto sobotu

Přidáno: 17. Říjen 2013Autor:

Kapitán není jediný, kdo má ve svých rukách osudy desítek, někdy i stovek cestujících. Kromě druhého pilota, který mu pomáhá při řešení mnoha standardních i nestandardních situací, má “u sebe” i desítky lidí, kteří sledují, kontrolují, radí a zejména řídí jeho let. Říká se jim Řídící letového provozu. Věříme, že není mezi námi člověk, který by dnes o této velmi atraktivní, zajímavé a dobře placené profesi nevěděl. Každým rokem se o toto zaměstnání ucházejí stovky lidí, přijato je pouhých 10-20 lidí a závěrečnou zkouškou projde zpravidla jen velmi málo jedinců. Mnoho z nás si povzdechne. Ta práce by mě bavila, ale to není reálné. Přinášíme Vám možnost si svůj sen částečně splnit, popřípadě Vás necháme nahlédnout do pracovní náplně řídících. Umožníme Vám sledovat jejich práci, stát jim za zády a klást jim jakékoliv dotazy. Přestože Řízení letového provozu se nachází v Praze v Jenči, tuto možnost Vám nabídneme dne 19.10.2013 na mezinárodním letišti v Karlových Varech LKKV.

Jak je to možné? Čeští virtuální řídící na síti VATSIM pořádají unikátní projekt pro širokou veřejnost, kde v rámci praktických ukázek a přednášek seznámí všechny příchozí se světem simulovaného virtuálního létání. Co vlastně je virtuální létání, řízení letového provozu a jak se liší od reálného létání?

Samozřejmě v zodpovědnosti a následkem provedené chyby. Ve virtuálním světě nehrozí žádné ztráty na životech, ale protože reální řídící letového provozu sedí před obrazovkou, myší a klávesnicí, stejně jako virtuální řídící, jsou postupy obou skupin naprosto totožné. Virtuální řídící se drží hesla “As real as it gets”. Tedy “Tak reálně, jak jen to jde”.

Koho však virtuální řídící řídí? Odpověď je nasnadě – virtuální letadla. Ať již Cessny, Pipery, Zlíny nebo Boeingy, Airbusy, ale i Grippeny, či Alcy. Zde se může zdát, že se jedná o počítačovou hru. Ale tuto domněnku je třeba ihned ze začátku vyvrátit. Jedná se o velmi podrobně zpracovanou simulaci jak na straně pilotů (tedy letadel a jejich vlastností), tak na straně řídících (tedy používaném softwaru pro řízení letového provozu).

Mnoho lidí si již letecký simulátor vyzkoušelo. Méně lidí si takový simulátor nainstalovalo na svůj počítač a provedlo svůj první let. Pravděpodobně končil, tak jako většina prvních letů, nevalným přistáním mimo dráhu. Po pár pokusech se každý zdokonalil a přistával již bez jakýchkoliv komplikací. Jenže právě v tuto chvíli to mnoho uživatelů přestalo bavit, protože simulace se stala poněkud jednotvárnou a nudnou. Byť si můžete vybrat z tisíců letišť, tak přece jen je letiště pořád letiště. Kdyby se však všichni tito lidé dozvěděli o možnosti létat dle reálných pravidel s dalšími piloty online a zejména s řídícími, kteří jim povolují vzlet či stoupání do určité hladiny, určitě by si simulátor ponechali a pokračovali dále v prohlubování svých znalostí o létání. Představa, že stojíte na pojížděcí dráze a před sebou vidíte jiné letadlo, které řídí další nadšenec, do sluchátek voláte “provoz v dohledu”, je přece velmi lákavá. Možná o této možnosti nevěděli, možná jim přišlo vše na první pohled příliš složité.

Máte-li zájem se přijít podívat na to, jak vše funguje, jak piloti létají, řídící řídí, načerpat zkušenosti a znalosti, popřípadě Vás jen zajímá letectví a osloví vás nějaká z našich přednášek, pak neváhejte a zapište si do kalendáře datum 19. 10. 2013. Každopádně přijďte mezi 14. a 18. hodinou na letiště v Karlových Varech. Uvidíte reálně virtuální létání a řízení letového provozu.

Pro koho je akce určena?

Pokud jste dočetli až k tomuto odstavci, tak právě pro Vás. Akce je připravována tak, aby upoutala pozornost laické veřejnosti, nadšenců do simulovaného letectví, ale i reálných pilotů. Věřím, že připravované ukázky zaujmou každého kluka ve věku od 14 let, tatínka i dědečka.

Co Vás na akci čeká ?

V zasedací místnosti budou připraveni piloti se simulátory nejrůznějších typů letadel od jednomotorové vrtulové Cessny až po velikány typu Boeing 747. Každý, koho uvidíte za obrazovkou počítače, bude připojen do sítě VATSIM. Abychom Vám nabídli to nejlepší, v Karlových Varech se potkáte s virtuálními piloty, kteří přesně vědí co dělat a jak řídit svůj velký či malinký stroj. Ale není to podmínkou. Zaměstnáme také pár nováčků, abyste zjistili, že to není vůbec tak těžké, jak to na první pohled může vypadat. Koneckonců, v budově bude jeden simulátor připraven pouze pro vás – návštěvníky. Zkusíte přistát třeba s Airbusem A320?

Rovněž nesmíme zapomenout na řídící letového provozu! Síť VATSIM nejen že propojuje jednotlivé piloty mezi sebou, aby se “viděli” – VATSIM nabízí mnohem víc! Stejně jako v reálu i ve virtuálním leteckém světě jsou všude přítomni řídící letového provozu. Stejně jako v reálu, řídící budou shromážděni se svými radarovými obrazovkami také v letištním salónku. A v čem je vlastně ten vtip? Na rozdíl od reálného světa se totiž i Vy budete moci podívat do dílny lidí, kteří prošli zevrubným výcvikem, který se svou profesionalitou a komplexností blíží výcviku reálnému. Není náhodou, že česká divize sítě VATSIM má několik poradců a aktivních členů, kteří se v reálném životě touto profesí živí.

Chceme vám ukázat, že i ten nejhorší počítač, který doma máte, zvládne obsloužit software pro pilotování letadla a připojení do sítě VATSIM a užít si inteligentní a sofistikovanou zábavu. Na místě bude k dispozici nejeden zkušený odborník, který rád zodpoví vaše dotazy. Budete mít možnost zblízka vidět to, co se jiným za celý život nepoštěstí. Budou probíhat přednášky na různá témata. Jednotlivé bloky budou mít několik desítek minut. Každý přednášející bude mít k dispozici projekci na velké plátno.

Těšíme se na viděnou na Letišti Karlovy Vary! Více informací na www.runway4you.cz

Kapacita návštěvníků je z technických důvodů omezená! Rezervujte si proto prohlídku včas a s předstihem na telefonním čísle 602 690 744!

Tematicky související články

Leave a Reply