Pilotinfo

Tato sobota na letišti Točná bude probíhat v duchu narozenin letounu Waco YKS-6

Přidáno: 13. Srpen 2021Autor:

Sbírka letadel, která hangáruje na letišti Praha Točná se skládá z mnoha unikátních strojů. Některé, jako například stíhací Hawker Hurricane jsou legendami i pro širokou veřejnost, jiné, na první pohled obyčejné pak možná o to více ocení lidé znalý letecké historie. Jedním z takových letadel je americký dvouplošník Waco YKS-6. Tento konkrétní kus prošel, nebo spíš „prolétal“ řadou vlastníků, zejména v USA, aby se koncem devadesátých let minulého století dostal do Německa, a od roku 2019 právě na Točnou.

WACO YKS-6 Točná

Letiště se pro veřejnost tradičně otevře v sobotu od 13.00 a ve vzduchu a na zemi bude k vidění řada zajímavých letadel, a opět tradičně nejen těch Točenských. Je potvrzený přílet Pilatusu P 2 a Boeingu Stearman z Plzně.

Pilatus P2 Točná

Každopádně hlavní hvězdou bude oslavenec Waco YKS-6 a zájemci si budou moci na místě zakoupit výroční plakát s jeho bokorysem. Připomeňte si jeho stručnou historii. WACO YKS 6, opustil brány továrny Weawer Aircraft Co., sídlící ve městě Troy v americkém státě Ohio, 7. srpna 1936. Patří do úspěšné řady čtyř až pětimístných dvouplošníků WACO Cabin Plane. U svého prvního majitele Orin C. Meyerse se příliš dlouho nezdržel. Není ovšem bez zajímavosti, že jeho druhým majitelem se 15.8.1939 stává krátce Cessna Aircraft Company Co., Inc,. Dnes už nevíme, kdo se od koho učil stavět letadla, víme jen, že letadla Cessna se stala symbolem všeobecného letectví nejen v USA, ale na celém světě.

plakát WACO YKS6

Krátce poté se stroj dostává do držení manželů Schwammových, kteří s ním z Petersburgu na Aljašce létají leteckou záchrannou službu. Stroj je za tímto účelem vybaven v zimě lyžemi, v létě plováky. Slouží k transportu nemocných a zraněných z těžko dostupné aljašské divočiny do města, k lékaři a do nemocnice. Byť se zapsaný majitel několikrát změnil, v tomto nasazení létal stroj WACO YKS 6 až do roku 1965. Kolik lidských životů bylo díky geniálním konstruktérům a statečným pilotům tohoto dnes již unikátního stroje zachráněno, se již asi spočítat nepodaří.

WACO YKS-6 kokpit

Od roku 1997 byl stroj vystaven ve sbírkách Deutsches Museum, Flugwerft Oberschleissheim, kde byl díky péči svého majitele trvale udržován v letuschopném stavu. Zhruba od poloviny roku 2019 létá tento vzácný exponát z letiště Točná. Typ YKS 6 je jediný letuschopný exemplář v Evropě, z řady WACO Cabin Plane existuje v letuschopném stavu ještě typ OEC ve Velké Británii.

WACO YKS-6 Prague Tocna

Tematicky související články

Leave a Reply