Pilotinfo

Kniha Jana Šerhanta Válečná odysea představena na letišti Točná

Přidáno: 12. Březen 2019Autor:

V sobotu 9. března 2019 byl slavnostní den na letišti Točná, jak už jsme naše čtenáře informovali v samostatném článku. V tento den byla představena nová kniha válečných vzpomínek bývalého šéfpilota firmy Baťa Jana Šerhanta – Válečná Odysea. Kniha vznikla na základě obsáhlého strojopisu, jeho originál byl mnoho let střežen jako poklad rodiny a díky jeho dvěma dětem – dceři paní Alžbětě Šafránkové a synovi Janu Šerhantovi, samozřejmě i Milanu Vacíkovi s vydavatelstvím Vintage Aviation s.r.o. – vše bylo možné připravit pro první knižní vydání.

Křest knihy Jana Šerhanta Válečná Odysea Milan Vacík Alžběta Šafránková Jan Šerhant mladší návštěvníci křtu knihy Jana Šerhanta

Od rána sice foukal poměrně silný vítr, ale naštěstí dopoledne nepršelo a tak se na Točné první zájemci o koupi knihy začali scházet v hangáru již od půl desáté. Nakonec se sešla skupina čítající minimálně sedmdesát až osmdesát příznivců letectví a v průběhu akce ještě přicházeli další. Pořadatelé postupně seznámili přítomné s osudy Jana Šerhanta před druhou světovou válkou, ale i během ní včetně mnoha let nuceně přerušené kariéry. Prakticky z místa šéfpilota ČSA vyhazov na dlažbu a práce po stavbách za minimum peněz. Jan Šerhant postupně psal své paměti, kdy svým neotřelým pohledem komentuje jednak dění na válečné scéně, ale hlavně své zážitky z létání a těch je opravdu mnoho.

North American Texan letiště Točná

Pak už došlo i na létání samotné. Nejprve po poctivé motorové zkoušce odstartoval pilot Radim Vojta s točenským letounem Harvard, aby provedl zálet počasí. Po přistání bylo jasné, že sice vítr občas chodí v nárazech i kolem 20 metrů za vteřinu, avšak naštěstí se stočil do osy vzletové a přistávací dráhy. Turbulence byly jen střední, tak žádný problém. Nic tedy nebránilo dvojici pilotů – Milanovi Vacíkovi s Nikolou Lukačovičem, aby s dalšími kamarády připravili ke startu letoun Lockheed L-10A Electra, vždyť právě na něm se něco nalétal u Bati zrovna Jan Šerhant! Pro přítomné členy jeho rodiny to byl dojemný okamžik, kdy se představuje kniha o jejich příbuzném a navíc mnoho jejich výtisků poletí krátce právě tímto letounem! Symbolika opravdu dokonalá … a kruh vzpomínek Jana Šerhanta se uzavírá.

Lockhetorůed L-10A Electra start mo Lockheed L-10A Electra vzlet z letiště Točná Lockheed L-10A Electra křest knihy Jana Šerhanta

Electra při startu využila silného protivětru a byla ve vzduchu snad po 120 metrech. Představil jsem si start stejného stroje v rukou Jana Šerhanta z Otrokovic krátce před vpádem Němců k nám. Co se mu asi honilo hlavou? Jenže místo plánovaných pár dnů v Polsku se ve finále vrátil po více jak šesti letech! Letoun předvedl efektní průlet a přítomným fotografům cvakaly závěrky jako o život. Elegantní letoun se prostě neokouká a navíc – jediný létající stroj tohoto typu na světě. Po přistání a vyložení knih následovala již oznámená autogramiáda. Kromě paní Šafránkové a pana Šerhanta se podepisoval za vydavatele Milan Vacík a také Petr Kolmann, autor krásných barevných bokorysů letadel v knize.

Rodina Jana Šerhanta poté děkovala všem přítomným jednak za vydání vzpomínek jejich táty a dědečka, ale samozřejmě i všem návštěvníkům hangáru na Točné. A co bylo ještě zajímavé – přišly v podstatě všechny věkové skupiny, od těch nejmenších až po letecké fandy seniory, což je velmi dobré.

čtení z knihy Jana Šerhanta Válečná Odysea

Knihu je možné zakoupit v síti prodejen Kosmas.cz a nebo na jejich webových stránkách v e-shopu. Jistě si najde cestu ke všem fandům našeho letectví, vždyť jde o neotřele zpracované vzpomínky válečného létání podávané tak, jak život Jana Šerhanta ubíhal. Byl jedním z těch, kteří bojovali za naši svobodu v zahraničí, aby následně museli snášet všechna příkoří po roce 1948. Ale nezlomilo je to, zůstaly svými a nám po nich zbyly jejich paměti, často právě v knižní podobě. Popřejme nové knize úspěšný prodej a na závěr opravdu velký dík každému, kdo se na jejím vzniku podílel.

model Bristolu Baufighter Jana Šerhanta DH Beaver

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.